X


FED Anketinde Kripto Para Detayı!

FED artış kripto paraları daha fazla önemsiyor ve araştırmalarında yer veriyor. Son anketin detayları neler?
19:15
23 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD’li tüketicilerin ekonomik sağlığını ölçen Federal Rezerv araştırmasında kripto paralara da geniş yer verildi. Özellikle Çin’in yasak kararından sonra kripto para şirketlerinin ABD’ye ilgisi daha da arttı. Hükümet ise Çin’in karşısında yer alarak kripto paraları regüle edeceğini açıkladı. Tüm bunlar ABD vatandaşı olan kripto para yatırımcılarının sayısını yukarıya çekti.

Amerikalılar ve Kripto Para

ABD’li tüketicilerin ekonomik sağlığını ölçen bir Federal Rezerv araştırmasına göre, yetişkinlerin yüzde 12’si 2021’de kripto para yatırımı yaptı. Pazartesi günü yayınlanan ve bu yıl ilk kez 11.000 kişinin katıldığı yıllık ankette kripto sahipliği ve benimsenmesiyle ilgili sorular yer aldı. Bu, ABD merkez bankasının gelişen kripto para ekonomisinin resme nasıl dahil olduğunu anlamaya yönelik artan ilgisinin son işaretidir.

Toplanan veriler, Amerikalı tüketicilerin bir para birimi olarak kriptoya halen çok az ilgi gösterdiğine işaret ediyor. Bunlar genellikle yatırımcı değil, işlem yapan kişilerdir ve ankete katılanların yalnızca %3’ü önceki yıl kripto para ile ödeme yaptıklarını söyledi. Buna karşılık, %12’si kripto paraları kazanç için elinde tutuyor. Yalnızca yatırım için kripto para kullananların %46’sının geliri 100.000 dolar veya daha fazlaydı, %29’un ise yıllık geliri 50.000 doların altındaydı.

Kripto Paralar ve Yatırımcı İlişkisi

Dünya genelinde devletlerin vatandaşlarına sunduğu olanaklara göre yatırımcı profili değişiyor. Örneğin, gelişmekte olan ve yüksek enflasyonla mücadele eden ülkelerde her yaş grubundan kripto para yatırımcısı bulabilirsiniz. Bunlar değer kaybeden yerel para birimlerine karşı kendilerini korumak ve enflasyonun oluşturduğu baskıyı azaltmak için mücadele eden zorunlu yatırımcılardır. Aldığı maaşın ertesi gün %10 erimesi riskiyle karşı karşıya kalan yatırımcılar bu gruba giriyor.

Çok daha fakir ülkelerde kripto paralar alışveriş için yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle güvenlik zafiyetinin olduğu bölgelerde nakit para veya altın taşımak son derece risklidir. Bu gruptaki yatırımcıları telefondan yapılan kripto para ödemeleri çok daha basit ve güvenilir geliyor. Ayrıca bu ülkelerde bankacılık sistemine dahil olanların oranı çok daha düşüktür, kripto paralar bunu da çözüyor.

Hissedilen enflasyonun %20’ye dayandığı ve resmi verilerin %9’a ulaştığı Amerika’da ise birçok yatırımcı emeklilik planları çerçevesinde kendi fonlarını oluşturuyor. Bankaların verdiği %2 faiz oranı yerine stake havuzlarında USDT gibi dolara sabitlenmiş varlıklardan gelir elde edenlerde oldukça fazla.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar