reklamı kapat

FBI, Kriptoların Giderek Daha Büyük Problem Olduğunu Düşünüyor

Federal Soruşturma Bürosu, kripto para birimleriyle ilgili endişeli...
13:00
8 Kasım 2019

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Müdürü Christopher Wray, Senato Ulusal Güvenlik Komitesi önünde ABD’nin karşı karşıya kaldığı güvenlik tehditleriyle ilgili açıklamalar yaptı.

5 Kasım’da ABD İç Güvenlik ve Hükümet İşleri Senatosu Komitesi’nden önceki görüşmede Senatörler, FBI liderleri, Ulusal Güvenlik Bakanlığı ve Ulusal Terörle Mücadele Merkezi, terörle mücadele çabaları, seçimlerde dış etki, siber güvenlik önlemleri, sınır güvenliği ve kripto para birimleri gibi konularda sorular sordular…

FBI ve Yeni Teknolojiler

Eski Utah Başkan Adayı ve Utah’ın Cumhuriyet Senatörü Mitt Romney istihbarat memurlarına, kripto para birimleri ve terörle mücadele faaliyetlerinde ortaya koydukları zorluklarla başa çıkma konusunda bir tür çaba göstermemeleri gerekip gerekmediğini sordu ve şu ifadeleri kullandı:

Bankacılık Komitesi’nde değilim. Kripto para birimlerinin nasıl çalıştığını anlamaya başladım. Parayı takip edemediğimizde işinizi yürütmenin daha zor olduğunu düşünüyorum çünkü para bizden gizleniyor ve ülkemizde kripto para birimi ile uğraşmak için bir tür çaba gösterilmemesi gerekip gerekmediğini merak ediyorum.

FBI Direktörü Wray, kripto para birimlerinin ajans için zaten bir sorun teşkil ettiğini ifade ederek soruyu şu şekilde yanıtladı:

Bizim için kripto para birimleri zaten önemli bir konudur ve daha büyük bir hale geleceğini oldukça kolay tahmin edebiliriz. Bunun bir tür düzenlemenin konusu olup olmadığı söylemem şimdilik zor.

Wray, FBI’ın zaten parayı takip etmek için kullandıkları araçlar yoluyla kripto para birimleri üzerinde durduklarını ifade etti. FBI direktörü, ABD’nin yeni teknolojilere ayak uyduramaması halinde, yakında kendisini “duvarla kaplanmış” olarak göreceğini dile getirdi.

Terörizm Finansmanı

Dün Melbourne’deki bir terörle mücadele konferansında Avustralya İçişleri Bakanı Peter Dutton, teröristlerin “ölümcül görevlerini finanse etmek” için kripto para birimlerinden yararlandıklarını dile getirdi.

Ancak bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Avustralya Hazine Bakanlığı geçtiğimiz günlerde nakit temelli döviz ödemelerinin boyutlarını yöneten yeni bir kanun tasarısı yayınlamıştı. İlginç bir şekilde mevzuatta kripto paralardan olumsuz bir şekilde bahsedilmemişti.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun