Facebook, Metaverse Operasyonları İçin AB Lokasyonunda 10.000 Kişiyi İstihdam Ediyor

Facebook, 10.000 kişiyi metaverse çalışmaları için işe alacağını açıkladı.
20:30
18 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Sosyal medya devi Facebook, metaverse operasyonlarını geliştirmek adına Avrupa Birliği’nde 10.000 kişiyi işe alacağını açıkladı. Facebook’un bu adımı, metaverse evrenine atılan büyük adımlardan biri olarak tarihe geçti. Ancak eleştirmenler, başka bir perspektiften konuyu ele alıyor.

Facebook Metaverse Dünyasına Yatırım Yapıyor

Metaverse, insanların sanal ortamda genellikle VR gözlükleri ile iletişim kurabildiği çevrimiçi bir dünyadır. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, metaverse evrenindeki pastadan büyük pay almayı hedefliyor. Duyuru, Facebook’un veri sızdırılması ile ilgili skandalların sonuçlarıyla karşılaşması ve etkisini azaltmak için düzenleme çağrılarıyla karşı karşıya kaldığı zamanda geldi.

Facebook, bir blog yazısında metavers’i yeni yaratıcı, sosyal ve ekonomik fırsatlara erişimin yolunu açmaya yardımcı olmaya sahip bir dünya olarak tanımlıyor. Ayrıca Avrupalıları bu dünyayı keşfeye çağırıyor. Önümüzdeki beş yıl içerisinde yaratılacak yeni iş pozisyonlarında uzman mühendisler yer alacak.

Facebook, ABD’ye yatırım yapmanın geniş tüketici pazarına, birinci sınıf üniversitelere ve yüksek kaliteli yeteneklere erişim dahil olmak üzere birçok avantaj sunduğuna inanıyor. FB, meta veri deposunu oluşturmayı büyük önceliklerinden biri haline getirdi. Rakiplerin çalışmalarını yakından takip eden Facebook, metaverse dünyasının tek bir gecede bir şirket tarafından inşa edilemeyeceğini aktardı ve bu konuda işbirliği sözü verdi.

Facebook’un Önceki Adımları ve Eleştirmen Yorumları

Bunun yanı sıra sosyal medya devi, metaverse sistemine katkı sunan projelere 50 milyon dolarlık yatırım yaptı. Ancak gerçek metaverse fikrinin 10 ila 15 yıl içerisinde olgunlaşacağı düşünülüyor.

Bazı eleştirmenler, son duyurunun bir dizi skandalların ardından şirketin itibarını yeniden kazanmak ve dikkatleri başka yöne çekmek için tasarlandığını ileri sürüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar