X

Evergrande’ın İflası Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiledi? Bitcoin ve Altcoin’lerde Son Durum

Çin'li emlak şirketi Evergrande iflas ettiğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından kripto para birimleri düşüşe geçti.
08:50
11 Kasım 2021
Evergrande'ın İflası Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiledi? Bitcoin ve Altcoin'lerde Son Durum

Çinli emlak devi Evergrande, geçtiğimiz gün iflas bayraklarını çektiğini duyurdu. Evergrande’ın bu duyurusu ile birlikte kripto para piyasasında sert düşüşler gerçekleşti. Bitcoin (BTC) ve altcoin’ler bu durumdan nasıl etkilendi? İşte detaylar;

Bitcoin 5.000 Dolar Sildi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son birkaç gündür yükselişini sürdürürken bugün gün içerisinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolara dokundu.

Piyasadaki son artışla birlikte Bitcoin (BTC), 70.000 dolar seviyesine çok yaklaşmıştı. Ancak Evergrande’ın iflas etmesi Bitcoin fiyatında büyük çöküşe neden oldu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Öyle ki popüler kripto para birimi Bitcoin iflasın açıklanmasının hemen ardından 5.000 dolar silerek 64.000 dolar seviyesine kadar geriledi.

Bitcoin’deki bu düşüşün ardından fiyat yatay bir şekilde hareket etmeye devam ediyor. İçeriğin kaleme alındığı an itibarıyla lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 24 saatte %2.58’lik düşüşle 64.803 dolardan alım satım işlemi görmeye devam ediyor.

Altcoin’ler Nasıl Etkilendi?

Evergrande olayı kripto para piyasasını çok derinden etkiledi. Öyle ki lider kripto para biriminde 5.000 dolarlık bir düşüş yaşandı. Bitcoin’deki bu düşüşle birlikte altcoin’lerde de büyük kayıplar meydana geldi.

Öyle ki piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH), bu olayın ardından 4.868 dolar seviyesinden 4.461 dolar bandına kadar geriledi.

ETH şimdi toparlanmak için mücadele ederken, içeriğin kaleme alındığı an itibarıyla CoinMarketCap verilerine göre son 24 saatte % 1.20’lik bir düşüşle 4.650 dolardan alım satım işlemi görmeye devam ediyor.

Piyasa değeri bakımından en büyük 3. kripto para birimi olan Binance Coin’de (BNB) bu düşüşten sert etkilendi. Kripto para birimi tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 663 doların yakınında işlem görürken 573 dolar seviyesine kadar bir düşüş yaşandı.

Öte yandan Solana’ya (SOL) baktığımızda, popüler kripto para birimi 248 dolarlık günlük en yüksek seviyeden 217.5 dolar seviyesine kadar bir gerileme yaşadı.

Ancak SOL hızlı bir toparlanma yaşadı ve şu anda 240 dolar bandında işlem görmeye devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar