reklamı kapat

Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

17 Aralık 2018
  • Barış B.Barış B.

Ethereum, maalesef bu hafta da yatırımcısına panik havası yaşattı. Haftaya 96$ (BITFINEX) seviyesinden başlangıç yapan ETH, hafta içerisinde bir önceki dip bölgesi olan 83$ seviyesinin yeniden test etti. Hafta kapanışını ise 88$ seviyesinden yaparak %8,3 değer kaybetmiş oldu. Hafta içerisindeki teknik gelişmeleri inceleyerek devam edelim.

Ethereum’ bir önceki hafta 102$ seviyesini test etmişti ve bu seviyeden satış baskısı ile karşılaşmıştı. Satış baskısının bu hafta başında da devam ettiğini pazartesi ve salı günü barlarının kırmızı kapandığını görüyoruz. Çarşamba günü ise yukarı hareket oluşmuş. Ancak bu hareket için düşüşün düzeltmesi yorumunu yapabiliriz ki perşembe gününden itibaren düşüş yine devam etmiş. Hafta sonu ise bir önceki dip bölgesi yeniden test edilmiş ve bu seviye destek olarak çalışmış. Pazar günü barında ise yukarı yönlü hareketin devam ettiğini, hacimde de artış olduğunu görüyoruz. ETH/BTC grafiğinde ise haftanın tamamının yatay bantta olduğunu söyleyebiliriz. Yalnızca pazar günü yukarı yönlü bir hamle oluşmuş ve bu hamle düşen trend direncine takılmış. RSI-fiyat ilişkisine baktığımızda ise pozitif uyumsuzluğun halen devam ettiğini görüyoruz. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemize geçelim.

Ethereum, yatırımcısına maalesef 2018 yılının en zor günlerini yaşatmaya devam ediyor. Ancak ETH’ deki bu sıkıntılı durumun artık yerini bir nebze de olsa rahatlamaya bırakması gerektiğini düşünüyorum. Bununla ilgili olarak da olumlu gördüğüm birkaç durum var. Bunlardan bir tanesi, BTC bu hafta yeni dip yaparken ETH’ nin önceki dip seviyesinin altına gerilememesidir. Bu da ETH’ nin BTC karşısında sağlam durduğunu gösteriyor ki ETH/BTC grafiğindeki yatay hareket ve ardında gelen yukarı hamleden bunu görebiliriz. İkinci durum ise RSI-fiyat arasında pozitif uyumsuzluğun devam etmesidir. Bunun ile birlikte ETH/BTC grafiğinde görülen hacim artışını da olumlu bir sinyal olarak değerlendiriyorum. Peki tüm bunlar yükselişi garanti ediyor mu? Maalesef bu piyasada hiçbir şeyi garanti edemeyiz. Dolayısı ile bizlere güzel bir strateji kurup işlemlerimizi takip etmek düşüyor. Mevcut fiyat hareketine gelirsek; 83$ dip bölgesi aşağı kırılmadığı sürece fiyatın öncelikle düşen kanal direncine yöneleceğini düşünüyorum. Kanalın yukarı kırılması ile sırasıyla 102$ ve 125$ seviyeleri hedef olacaktır. Dolar bazlı bu seviyelerin görülebilmesi için ise ETH/BTC grafiğindeki düşen trendin kırılması gerektiğini düşünüyorum. Kırılım gerçekleşirse L1 trendi direnç bölgesi olarak takibimizde olmalıdır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 17.12.2018)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.