X


Bitcoin Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

08:00
17 Aralık 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Satış baskısı ile geçen bir hafta ve Bitcoin’ de yeni bir dip. Evet, Bitcoin bu hafta 3215$ (BITFINEX) seviyesini test ederek 2018 yılı sona ermeden yeni bir dip testi daha yaptı. Haftalık bazda ise 3640$ seviyesinden açılışını yaptığı haftayı, 3340$ seviyesinden kapatarak %8,3 değer kaybetmiş oldu. Bitcoin’deki bu değer kaybıyla birlikte altcoin tarafı da maalesef düşüşünü sürdürdü. Hafta içerisinde gerçekleşen teknik olayları inceleyerek devam edelim.

Bitcoin haftaya L2 (3600$) seviyesinin üzerinde başlangıç yapmış ancak gelen satış baskısı ile birlikte bu seviye pazartesi günü aşağı kırılmış. Salı günü de satış baskısının sürdüğünü görüyoruz. Çarşamba günü barında yukarı yönlü bir toparlanma oluşmuş. Ancak daha önceden aşağı kırılan L2 (3600$) seviyesi burada direnç olarak çalışmış. Bu seviyeden gelen satış baskısı, fiyatın yeni dip bölgesi oluşturmasına neden olmuş. Hafta sonuna gelindiğinde ise yukarı yönlü bir toparlanma olduğunu söyleyebiliriz. RSI-fiyat ilişkisine baktığımızda, fiyatın pozitif uyumsuzluk (PU) ile birlikte düşmeye devam ettiğini görüyoruz. Hacim tarafında ise bu hafta düşen bir trend hakim olmuş. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemizi geçelim.

Bitcoin yeni bir dip ile haftayı sonlandırdı ve tarihi zirvesinden bu yana %84 değer kaybetmiş oldu. Bitcoin’ in düşüşe devam etmesi ile, geçen hafta belirttiğim ikinci senaryo olan düşen kanal hareketi gerçekleşti. Dolayısı ile TOBO formasyonu senaryosunun bir süreliğine askıya alındığını söyleyebiliriz. Ancak piyasadaki toparlanma durumuna göre formasyon oluşumunu takip etmek faydalı olacaktır. Mevcut durum için ise kısa vade de düşen kanal hareketi devam ediyor. Günlük mumların oluşturduğu “Sabah Yıldızı Boğa” formasyonu, yukarı yöne dair işaret veriyor. Mum formasyonunun yanında, RSI-fiyat arasında halen devam eden pozitif uyumsuzluk (PU) da yukarı harekete hazırlık yapıldığı sinyalini veriyor. Ancak piyasada ciddi bir korku ve panik havası hakim olduğundan yapılacak işlemlerde yine de dikkatli olmak ve stoploss(zararı durdurma) uygulamak gerektiğini düşünüyorum. Bitcoin’ in yukarı hareketinde takip edeceğimiz ilk direnç bölgesi ise L2 (3600$) olacaktır. Bu seviyenin üzerinde düşen kanal direnci gündeme gelecektir. Eğer düşen kanal yukarı kırılımı gerçekleşir ise L3 (3900$) ve G (4450$) dirençlerini takip ediyor olacağız ki bu da TOBO formasyonunun baş kısmının oluşmasını beklediğim bölgeyi oluşturuyor. Piyasa olumsuz devam eder ve yeni bir dip görülecek olursa, L1 (2900$) seviyesine kadar riskin devam ettiğini söyleyebiliriz.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.(Analiz tarihi: 17.12.2018)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar