X


Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

07:30
15 Ekim 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Değerli arkadaşlarım burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır.  (Analiz tarihi: 15.10.2018)

Ethereum yatırımcıları için maalesef güzel bir hafta olduğunu söyleyemiyoruz. Haftaya 226$ seviyesinden başlayan ETH, hafta içerisinde 234$ seviyesini test etse de, hafta kapanışını 199$ seviyesinden yaparak %12 değer kaybetmiş oldu. Bu değer kaybında, BTC tarafına görülen satış baskısının yarattığı olumsuz koşul ile birlikte, ETH’ nin BTC karşısında değer kaybetmesinin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Yazının devamında bu teknik durumu daha ayrıntılı ele alacağız. Şimdi hafta içerisindeki teknik gelişmeleri inceleyerek devam edelim.

Ethereum’ un piyasanın genel havasına ayak uydurarak haftaya yükseliş ile başladığını görüyoruz. Müteakip iki gün de de yatay hareketin devam ettiğini söyleyebiliriz. Perşembe günü BTC tarafına gelen satış dalgası ile birlikte ETH’ nin de düşüşe geçtiğini görüyoruz ki bu satış dalgası fiyatın 190$ seviyesine gerilemesine neden olmuş. Bu düşüş dalgasında ETH’nin dolar olarak, BTC’ye oranla daha fazla değer kaybetmesine ise ETH’nin BTC karşısında güçlü duramaması neden olmuş. Bunu da aşağıdaki ETH/BTC grafiğindeki flama formasyonunun aşağı yönlü olarak kırılmasında net olarak görüyoruz. Hacim tarafına baktığımızda ise satış baskısının yüksek hacimle gerçekleştiğini bunun dışındaki hacim hareketinin olağan olduğunu görüyoruz. RSI tarafında ise satış baskısı ile birlikte 35 değerine kadar bir düşüş oluşmuş ancak hafta kapanışına doğru yukarı yönlü bir toparlanma oluşmuş. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemize geçelim.

Ethereum ile ilgili ne zaman olumlu düşünceler içerisinde olsam piyasanın bunun aksi yönde hareket ettiğine şahit oluyorum. Buna örnek olarak birkaç sefer tespit ettiğim flama formasyonlarının çalışmayarak aşağı yönlü kırılım olması ve bazı önemli destek diye düşündüğüm bölgelerin sert bir şekilde aşağı yönlü kırılmasını verebilirim.  Aslında burada bizim düşüncemizin değil piyasanın düşüncesinin önde geldiğini net bir şekilde anlıyoruz. Bununla birlikte piyasanın yatırımcıların beklentisinin aksine hareket ederek nasıl bir psikolojik etkiye sahip olduğunu görüyoruz. Dolayısı ile piyasayı analiz ederken daima bu tecrübelerden ders çıkarmamız önem arz ediyor. ETH teknik görünümüne gelirsek fiyatın 190$ bandından destek aldığını ve buranın üzerinde tutunduğunu görüyoruz. Fiyatın 190$ seviyesinin üzerinde kaldığı sürece, ikinci grafikte belirttiğim 250$-303$ seviyeleri direnç bölgeleri olacak şekilde yatay hareketine devam edeceğini düşünüyorum. Öncelikle L2 (261$) sonrasında ise 303$ seviyesinin hacim desteği ile kırılması halinde yukarı hareketin ivme kazanacağını değerlendiriyorum. 190$ altında ise bir önceki dip seviyesi olan 166$ seviyesi destek olarak gündeme gelecektir. Değerlendirmemin devamını ETH/BTC grafiğinden faydalanarak yapacağım.

ETH/BTC haftalık (lineer) grafiğinde bu hafta 4 numaralı yatay trendin aşağı kırıldığını görüyoruz. Sağ üstte belirttiğim günlük grafikte ise oluşan flama formasyonunun çalışmadığı net olarak görülüyor. ETH’nin BTC karşısındaki bu zayıf duruşu dolar değerini de maalesef aşağılara çekiyor. Mevcut durum için 4 numaralı trendin altında kalındığı sürece fiyatın 3 numaralı yatay trendi test etme olasılığı masada olacaktır.

Grafik Kaynak: Tradingview

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar