X


Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

08:00
15 Ekim 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Değerli arkadaşlarım burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır.  (Analiz tarihi: 15.10.2018)

Ripple, %200’ lük kar marjını yakaladıktan sonra yaklaşık üç haftadır düzeltme hareketine devam devam ediyordu. Bu hafta piyasada oluşan satış baskısı XRP’ yi ciddi bir şekilde etkiledi. Hafta başında 0,48$ seviyesinde bulunan bu baskı neticesinde 0,38$ seviyesine kadar geriledi. Ancak bu seviyeden gelen alımlar fiyatı yeniden yukarı taşıdı ve hafta kapanışı 0,42$ seviyesinden oldu. XRP bu kapanışa haftalık bazda %12,5 değer kaybetmiş oldu. Şimdi hafta içerisinde oluşan teknik olayları inceleyerek devam edelim.

XRP’ nin haftaya FIBO2 0.618 (0,46$) seviyesinin hemen üzerinde başladığını görüyoruz (Birinci grafikte L3(0,46$) seviyesi ). Müteakip iki günde de fiyat bu seviyenin desteğinde hareket etmiş. İkinci grafik üzerinde görüldüğü üzere fiyatın A düşen trendini takip etiğini de söyleyebiliriz. Perşembe günü gelen satış dalgasından XRP de nasibini almış ve fiyat FIBO2 0.786 (0,38$) seviyesine kadar düşmüş. Bu seviyenin destek olarak çalışması ise fiyatın yeniden A trendine yöneldiğini görüyoruz. Ancak A trendi haftanın geri kalanında direnç olarak çalışmaya devam etmiş. Hacim tarafında perşembe ve cuma günü hacimlerinin birbirini dengelediğini düşünürsek genel olarak olağan seyrin devam ettiğini söyleyebiliriz. Bu gelişmeler neticesinde esas değerlendirmemizi yapabiliriz.

Ripple’ ın düzeltme sürecinin bu haftaya kadar güzel devam ettiği kanaatindeydim. Ancak bu hafta oluşan sert fiyat hareketinin yatırımcıyı ( daha çok son yükseliş hareketinde yüksek maliyeti olan yatırımcıları) paniklettiğini söyleyebiliriz. Ancak kripto para piyasasının dinamikleri içerisinde bu tür hareketler ile çok sık karşılaşıyoruz. Dolayısı ile bu koşullardaki deneyimlerimiz ile kendi stratejilerimizi her daim geliştirmemiz; öncelikle ana paramızı koruyum sonrasında kar elde etme çabası içerisinde olmamız uygun bir hareket tarzı olacaktır. Mevcut durum için XRP’ de kısa vade de baskı kuran A düşen trendimiz mevcut. Bu trendin yukarı kırılımında XRP’ nin kısa vade de soluk alacağını değerlendiriyorum. Bu noktada birinci grafikte görülen L3(0,46$) seviyesi direnç olarak karşımıza çıkacaktır. Bu seviyenin üzerinde kalıcı olunmasının ise düzeltme sonrasındaki ikinci hareketin devamı için gerekli olduğunu söyleyebilirim. Kısa vade de satış baskısı devam ederse FIBO2 0.786 (0,38$) ilk destek bölgemiz olacaktır. Bu seviyenin altında ise L2 (0,35$) seviyesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu seviyenin altında gerçekleşecek kapanışlar tabloyu olumsuz hale getirecektir. Düzeltme sürecinde hacmin düşük seyretmesini olumlu olarak değerlendirmiştim. Aynı durum bu hafta da geçerliliğini koruyor. Bununla birlikte yukarı yönlü direnç kırılımlarında hacimde artış olması, sağlıklı bir yükselişi destekleyecektir.

Grafik Kaynak: Tradingview

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER