X


Bitcoin Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

07:00
15 Ekim 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Değerli arkadaşlarım burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır.(Analiz tarihi: 15.10.2018)

Haftaya 6600$ seviyesinden başlayan Bitcoin, hafta içerisinde sert bir satış dalgasına maruz kalarak 6200$ seviyelerine kadar geriledi. Hafta kapanışını ise 6400$ seviyesinden yaparak  %3 değer kaybetmiş oldu. Bitcoin’ in bu hareketi ile altcoin tarafında da panik havasının oluştuğunu söyleyebiliriz. Ancak bu panik havasının hafta sonuna doğru dağıldığını görüyoruz. Şimdi hafta içerisindeki gerçekleşen teknik olayları inceleyerek devam edelim.

Bitcoin’ in haftaya L1 trendinin hemen altında başlangıç yaptığını ve pazartesi günü barının L1 trendinin üzerinde yaptığını görüyoruz. Burada yukarı kırılım olmuş gibi görünse de hacim tarafında bakıldığında alıcıların çok da iştahlı olmadığı değerlendirmesini yapabiliriz. Nitekim müteakip iki günde de L1 trendi üzerinde kalınma çabası görünse de, barlar açıldığı seviyenin üzerinde kapanamamış. Perşembe günü oluşan uzun kırmızı bar ise satıcılarım galip geldiğini gösteriyor. Bu bar ise L0 trendini az bir miktar ihlal edip, tam trendin üzerinde kapanmış. Cuma gününden itibaren oluşan üç yeşil bar ise, düşürün ardında hacmin giderek azaldığı tepki hareketi görünümü oluşturmuş. RSI tarafına baktığımızda sert düşüş ile birlikte 50 seviyesinden 35 seviyesine doğru bir hareket oluşmuş. Hafta kapanışına doğru ise fiyat hareketi ile birlikte toparlanma olduğunu söyleyebiliriz. Bu gelişmeler neticesinde esas değerlendirmemizi yapabiliriz.

Bitcoin bu haftaki hareketiyle, son 126 günün 95 gününü 6000$-7000$ bandında geçirmiş oldu. Bu hafta yukarı yönlü gerçekleşen hacim desteksiz kırılımın ardından, satış baskısının gelmesi, piyasa yapıcının yatırımcıları bir müddet daha sıkacağını gösteriyor. Mevcut durum için satış baskısının L0 trendinde durmasını bu bağlamda olumlu olarak değerlendirebiliriz. Önceki analizlerimde belirttiğim üzere fiyatın L0-L1 arasında sıkışmaya devam etmesi bir yöne kırılım için beklentinin giderek artacağını ifade ediyor. Bu bağlamda L0-L1 trendlerinin kesişim noktası 21-22 Ekim tarihlerine denk geldiğinden önümüzdeki haftanın önem arz edeceğini değerlendiriyorum. Burada fiyat hareketi için olası ihtimalleri göz önüne aldığımızda; yukarı kırılımda C (6800$) seviyesinin, aşağı kırılımda ise D (6100$) seviyesinin önemli olduğunu söyleyebiliriz. Burada dikkat çekmek istediğim başka bir nokta ise, piyasada yeterli hacim oluşmaz ve bununla birlikte yukarı veya aşağı bir trend başlayamaz ise, D (6100$) C (6800$) trendleri arasında bir süre yatay hareketin devam etmesi muhtemel olacaktır. Ancak piyasa yapıcının planına göre ilerleyen zamanlarda mutlaka bir yöne hacimli hareket olacağını düşünüyorum (Özellikle A düşen trendine gelindiği noktalarda). Bunun için özellikle piyasanın iyice durağanlaştığı bu zamanlarda, yakın takip etmek faydamıza olacaktır.

Grafik Kaynak: Tradingview

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar