X


Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

07:30
8 Ekim 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Değerli arkadaşlarım burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır.  (Analiz tarihi: 08.10.2018)

Bitcoin’ deki yatay hareketin altcoin tarafına kısmi de olsa olumsuz yansıdığı bir hafta geçirdik. Bu kısmı olumsuzluğun Ethereum’ a, haftalık bazda 233$ seviyesinden açılış ve 224$ seviyesinden kapanış ile %3,8 değer kaybı olarak yansıdığını görüyoruz.  Şimdi hafta içerisindeki teknik gelişmeleri inceleyerek devam edelim.

Ethereum’ un hafta boyunca 215$ – 235$ arasındaki 20$’ lık bantta hareket ettiğini görüyoruz. Fiyat hareketine dikkat ettiğimizde ise Bitcoin’ in hafta içerisindeki hareketiyle paralel bir görünüm mevcut. Son iki haftalık hareketin tamamı ise fiyatın üçgen formasyonu içerisinde sıkışmaya devam ettiğini ve neredeyse üçgenin sonuna gelindiğini gösteriyor. RSI indikatörü de bu sıkışmaya paralel olarak yatay bir hareket sergilemiş. Hacim tarafında ise üçgen formasyonu içerisinde sürekli bir düşüş durumu söz konusu. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemize geçelim.

Ethereum için teknik anlamda olumlu gelişmeler gözlemlediğimi söyleyebilirim. Bunlardan birincisi: fiyatın son iki haftalık süre içerisinde üçgen formasyonu içerisinde sıkışmaya devam etmesi oldu. Özellikle bu haftaki hareket ile formasyon iyice belirgin hale geldi. İkinci husus ise son bir aydır çok iyi bir hacim artışının olmasının yanında, üçgen formasyonunun içerisinde bu hacmin giderek düşmesi oldu. Bu tür formasyonların genel özelliği olarak, dipte oluşan yüksek hacimden sonra düzeltme aşamasına geçildiğinde hacmin düşmesi beklenir. Peki bu gelişmelerden sonra bizi neler bekliyor olabilir? Öncelikli olarak üçgen formasyonunun kırılım yönünü takip etmek uygun olacaktır. Yukarı kırılımda 250$ ve 266$ seviyeleri direnç olarak gündeme gelecektir. Fiyatın 266$-300$ bandına geçiş yapmasının orta vade için olumlu tablo çizeceğini düşünüyorum. Kırılım aşağı olur ise 215$ ve 200$ seviyeleri destek bölgelerimiz olacaktır. Değerlendirmemin devamını ETH/BTC grafiğinden faydalanarak yapacağım.

ETH/BTC haftalık grafiğinde (sağdaki)  halen B trendinin üzerindeyiz ve 1 numaralı senaryomuz halen gündemde. Burada günlük grafik üzerinden (soldaki) flama formasyonu oluşumuna dikkat çekmek istedim. Grafikte görüldüğü üzere fiyat flama içerisinde iyice sıkışarak sona doğru yaklaşmış. Önümüzdeki hafta içerisinde (piyasa koşullarına da bağlı olarak) bir kırılım olacağını değerlendiriyorum. Kırılımın yukarı olması ETH’ nin, Bitcoin karşısında değerinin artmasını sağlayacak ve ETH dolar değerinin de artmasına neden olacaktır. Durum bu şekilde olursa Bitcoin yatay bantta hareketine devam etse bile ETH’ nin pozitif ayrışması söz konusu olur. Tabi kırılım yönü aşağı olur ise bu senaryonun tam tersi şekilde gerçekleşme olasılığı mümkün olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar