reklamı kapat

Ethereum Önemli Bir Kilometre Taşını Geride Bıraktı!

Ethereum ağında 10 milyonuncu blok da kazıldı.
22:00
4 Mayıs 2020

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH), 10 milyonuncu bloğun da kazılması ile birlikte çok önemli bir kilometre taşını geride bırakmış oldu. Binance kripto para borsasının resmi Twitter hesabından da yayınlanan tweet’te, Ethereum ağında 10 milyonuncu bloğun geride bırakıldığı görülebiliyor.

Luit Hollander tarafından kaleme alınan blog gönderisine göre beş yıl gibi bir sürede bu kadar fazla sayıda bloğu kazmak için 15 zetahas işlemci gücü kullanıldı. En büyük ikinci kripto para biriminin başlangıç bloğu (Genesis) 20 Temmuz 2015 tarihinde kazılmıştı.

Ethereum 2.0’a Adım Adım

Ethereum’un birden çok kurucusu bulunsa da bunların en çok tanınanı Vitalik Buterin olarak biliniyor. Aslında bir Bitcoin konferansında Ethereum ve akıllı kontrat fikrini tanıtıp büyük taktir gören Buterin’in projesi, 2017 yılının Haziran ayında Bitcoin’i geçmeye ve birinciliğe oturmaya da çok yaklaşmıştı.

Ethereum fiyatı 2020 yılının başlarında oldukça güçlü bir giriş yapsa da 12 Mart tarihinde yaşanan fiyat çakılması ETH/USD işlem çiftini de dibe yani 100 doların altına sürükledi. Buna rağmen piyasanın toparlanması ile beraber ETH’nin fiyatı da 200 doların üstüne çıktı ve yükseliş hala devam ediyor.

Aslında ETH’de 10 milyonuncu bloğun kazılması 2020 yılının sonlarına doğru hiçbir anlam ifade etmeyebilir. Ethereum geliştiricilerinin iş ispatı modelinden hisse ispatı yani Proof-of-Stake modeline geçmek için hayata geçireceği Ethereum 2.0‘nin bu yılın sonunda tamamlanması bekleniyor. Bu da artık ağdaki madenciliğin ortadan kalkacağını gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.