reklamı kapat
  • BTC  :  34.867,62 ₺
  • ETH  :  2.179,02 ₺
  • BCH  :  4.167,98 ₺
  • XRP  :  2,81 ₺
  • BTC 34.867,62
  • ETH 2.179,02
  • BCH 4.167,98

Ethereum Bitcoin’i Geçebilir Mi?

7 Haziran 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Bitcoin’in fiyatının Mayıs ayı içinde 2500 doları geçtiğine piyasa gözlemcileri olarak şahit olduk. Bitcoin’in yıllardır süren başarısı pek çok yatırımcının bitcoin’e ve diğer kripto paralara yönelmesine sebep oldu.

2017 yılı içerisinde şaha kalkan kripto para birimleri içerisinde bitcoin’in dışında en dikkat çeken para birimlerinden biri ethereum. Ocak ayında 8.24 dolar olan ether fiyatı gün itibariyle tüm zamanlar rekorunu kırarak 260 doları gördü. Bu, yüzde 3000 artış demek.

Yatırımcılar endişeli

Son yıllarda yatırımcılar geleneksel yatırım araçlarını kullanmak yerine alternatif yollara başvurarak kripto paralara yatırım yapıyor. Menkul kıymetler borsası ve forex piyasası gibi piyasalarda olan paralarını tutmaya devam etse de yatırımcıların çoğu dünya ekonomisinin geleceğine dair endişe duyuyor. Tam da bu noktada kripto paralar devreye giriyor.

Kripto paraların popüler hâle gelmesi ve fiyat patlaması yaşamasıyla özellikle Asyalı yatırımcılar bitcoin ve kripto para trendine katıldı.

Ethereum’un avantajı

Yatırımcılar en çok bitcoin’le haşır neşir olsa da ethereum da artık önemli bir pazar payına sahip. Bu iki para biriminin temel farkı ise altyapılarını oluşturan teknoloji.

Ethereum bitcoin’e göre daha hızlı veri işliyor çünkü ethereum’un sistemi, bir kontrat üzerinde anlaşıldığında şartları ve koşulları otomatik olarak uyguluyor.

Ethereum fiyatı daha düşük olduğu için bitcoin’in altında görülebilir. Aslında bu, bitcoin’den başka yatırım aracı arayanlar için olumlu bir şey. Daha düşük olan fiyat, artmaya müsait olduğu için yatırımcıları çekebilir. Tek sorun, ethereum’un bitcoin kadar iyi kurulmuş olmaması. Yani bir nevi denebilir ki bitcoin ethereum’dan daha güvenli.

Bunun yanı sıra kripto paralar şimdilik iyi yolda olsa da analistler küresel ekonominin düzelmesiyle yatırımcıların kripto paralardan vazgeçip tekrar geleneksel yatırım yollarına başvuracağını tahmin ediyor. Bu da talep azalması sebebiyle kripto paraların volatilitesini düşürecek.

Kripto paralardaki büyümenin yine de önümüzdeki yıllarda devam edeceği ve piyasanın bir süre daha güçlü kalacağı tahmin ediliyor.

loading...