X


ETH/BTC Teknik Analiz: Dikkat Uzmanlar uyarıyor!

18:05
12 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son 24 saat içerisinde ETH/BTC paritesinin büyük kayıplara uğradığı ve Bitcoin’in (BTC) Ethereum karşısındaki hakimiyetinin, altı ayın en yüksek seviyelerine yükseldiği belirtildi.

ETH/BTC Paritesinde Son Durum

Açıklanan verilere göre Ethereum (ETH), 12 Mayıs’ta kripto piyasalarındaki satışlarının artışı nedeniyle Bitcoin karşısında neredeyse iki ayın en düşük seviyesine gerilediği ifade ediliyor.

ETH/BTC paritesi son 24 saat içinde yaşadığı düşüşle 0,0688 seviyelerine geriledi. Bu aşağı yönlü hareketin, 11 Mayıs’ta başlayan düzeltmenin sonucu olup Ether’i BTC’ye karşı %13,77 oranında geriye düşürdüğü belirtildi.

Kripto para birimlerinin, yatırımcılar tarafından Fed’e ilişkin endişelerin artması sonucunda portföylerinde “riski azaltma” amacıyla satışlar yapması ciddi anlamda değer kaybına uğramasına sebep olduğu iddia ediliyor.

Öte yandan analistler, piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum’un aynı makro rüzgarlardan etkilendiğini ve şu anda Kasım 2021’deki yaklaşık 4.870 dolarlık rekor seviyesinden %63 oranında daha düşük seviyelerde işlem gördüğünü belirtiyor.

Bununla birlikte Ether’in Bitcoin’e kıyasla biraz daha sınırlı düşüş yaşadığını ve ETH/BTC paritesinin 2022’de piyasalardaki ciddi kayıplara rağmen iyi bir direnç gösterdiğini söyleniyor. Bunların yanı sıra pariteyi ele alan analistler “ Grafikler düşüş eğilimini yakalama işaretleri gösteriyor ve bu da ileride daha fazla kayba sebep olabilir.” yorumlarında bulundu.

Beklenen Düşüş Henüz Gelmedi Mi?

Bunlara ek olarak uzmanlar, ETH/BTC paritesinin son düşüşünün, grafiklere hakim olan “Yükselen kama” modelinin aşağı kırılmasına neden olduğunu ve bu durumun teknik olarak bakıldığında düşüş hedefi bugünün dip seviyelerinden çok daha altında olabileceğini ifade ediyor.

Bunların yanı sıra ETH/BTC paritesinin, 12 Mayıs’ta yaşanan taban fiyatın altına düşme girişimini yatırımcıların satın almalarının engellendiği öngörülüyor. Bu durumun aynı zamanda Ether’in gün içi en düşük seviyesi olan 0,066 BTC’den %3,5 oranında toparlanmasına neden olduğu ifade edildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar