X


Esrarengiz: Bitcoin’in 9 Yıllık Grafiği Altının Son 43 Yıllık Grafiğiyle Büyük Oranda Örtüşüyor

Bitcoin balon mu yoksa altın mı tartışması uzun yıllar boyunca sürecekmiş gibi görünüyor
08:00
9 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin var olduğu günden bu yana birçok defa altın ile karşılaştırıldı. Hatta bazı çevrelerce dijital altın olarak lanse edildi. Görünüşe bakılırsa altının ve Bitcoin’in tarihsel grafikleri dikkate değer benzerlikler taşıyor.

2008 yılında geliştirilen ve 2009 yılında piyasaya sürülen dünyanın en popüler kripto para birimi Bitcoin’in 9 yıllık performansıyla dünyanın en popüler yatırım aracı olan sarı metalin yani altının tarihsel grafiği esrarengiz bir şekilde ciddi oranda örtüşüyor.

Yukarıdaki grafikte Bitcoin’in 9 yıllık grafiği ve altının son 43 yıllık grafiği karşılaştırılıyor. Grafik, Nunya Bizniz isimli bir Twitter kullanıcısı tarafından “esrarengiz” notuyla paylaşıldı.

Bitcoin ve altın ile benzer bir performans sergilese de kripto para topluluğu üyelerine göre dijital dünyanın bize armağanı Bitcoin sarı metalden çok daha yararlı. Örneğin ABD’li ekonomist Paul Krugman geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada şunları kaydetmişti:

Altın öldü… Bitcoin altından daha faydalı…

2017 yılı kripto paralar için deyim yerindeyse tam bir dönüm noktası oldu. Kripto paraların toplam piyasa değeri 840 milyar dolara ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Hatta 2017 yılının ikinci çeyreğinde Bitcoin’in işlem hacmi altını geride bırakmıştı. Bu oldukça büyüleyici.

Pfeffer Capital’ın kurucu ortağı John Pfeffer, Bitcoin’in altın için uygulanabilir ilk yedek olduğunu iddia etmişti. Pfeffer ile benzer açıklamalarda bulunan Winklevoss kardeşler ise şunları kaydetmişti:

Altının Bitcoin’i yanlış ifade ettiğini düşünüyoruz. Bizce Bitcoin altından çok daha iyi. Bir para biriminin taşıması gereken özelliklere bakalım… Altını altın yapan nedir? Nadir olması. Bitcoin’in sınırlı bir üretim kapasitesi var bu nedenle daha nadir. Kolay taşınabilir ve kullanılabilir. Eğer altınla karşılaştıracaksanız tahta daha iyi bir alternatif olabilir.

ABD’nin eski başkan adaylarından Paul Ron ise temmuz ayında şu açıklamalarda bulunmuştu:

Doların tekelini altın veya kripto paralarla kırmak amacıyla çok büyük çaba sarf ediliyor. Bazı ülkeler ise kendi rezerv para birimini kullanarak dolara meydan okuyor.

Sizce Bitcoin ya da ileride geliştirilmesi olası daha nitelikli bir kripto para birimi altına veya dolara alternatif olabilir mi?

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar