X


Ermenistan’ın İlk Madencilik Tesisi 50 Milyon Dolarlık Yatırımla Faaliyetlerine Başladı

Gürcistan'ın ardından Ermenistan da ilk madencilik tesisini faaliyete geçirdi.
10:00
21 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ermenistan’ın ilk kripto para madencilik tesisi 18 Ekim’de açıldı. Tesiste hali hazırda 3 bin adet madencilik cihazı bulunuyor. İlerleyen dönemlerde ise bu sayının 120 bine çıkarılması bekleniyor.

Ermenistan’da faaliyet gösteren yatırım şirketi Multi Group Concern ve Malta merkezli Omnia Tech International Company ortaklığında kurulan tesis geçtiğimiz perşembe günü faaliyetlerine resmen başladı. Ermenistan’ın başkenti Erivan’daki tesislerde Bitcoin ve Ethereum madenciliği yapılıyor. Arka News Agency’nin haberine göre açılışa Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinyan’ın yanı sıra Çinli, Güney Koreli ve Suudi iş adamları da katıldı.

Multi Group’un kurucusu Gagik Tsarukyan soğutma sistemlerinin kurulumu da dahil olmak üzere tesisin faaliyete geçmesi için yaklaşık 50 milyon dolar harcadıklarını belirtti. Multi Group CEO’su Sedrak Arustamyan’ın yaptığı açıklamaya göre tesis Omnia Tech tarafından işletilecek. Omnia Tech, bulut depolama devi Genesis Minig ile iş birliği yapıyor.

Arustamyan, nisan ayında yaptığı açıklamada Omnia Tech’in Ermenistan’da bir veri merkezi ve finansal teknolojiler parkı kurmasına yardım edeceklerini açıklamıştı. Omnia Tech kurucusu Robert Velghe ise iki şirketin de Ermenistan’daki madencilik faaliyetleri için 2 milyar dolardan fazla yatırım yapmayı planladığını kaydetti.

Ermenistan bu projeyle birlikte serbest bir ekonomik bölge oluşturarak kendi Silikon Vadisi’ni yaratmayı planlıyor. Başkent Erivan’da açılan madencilik tesisiyle birlikte Ermenistan bir ilki gerçekleştirdi.  Diğer bir sınır komşumuz Gürcistan ise ilk madencilik tesisini yaklaşık iki yıl önce faaliyete geçirmişti.

Geçtiğimiz ağustos ayında ise Kriptoyunivers adlı Rus şirketi eski bir sunni gübre fabrikasını kripto para madenciliği tesisine dönüştürdüğünü açıklamıştı. Yaklaşık 7,4 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen tesis 4 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösteriyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar