X


Endeksler, Yakın Zamanda Bir Bitcoin (BTC) Düzeltmesine mi İşaret Ediyor?

Piyasa duyarlılığını ölçmeye yarayan "Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi'nin" 70 seviyesine yükselmesi, olası bir piyasa düzeltmesine işaret ediyor olabilir.
16:50
14 Ekim 2021
Bitcoin Daha Fazla Artış İçin Mücadele Ediyor! İşte Kritik Destek ve Direnç Noktaları

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 60.000 dolar fiyat seviyesini kırmak adına ivme kazanırken, “Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi (Bitcoin Fear and Greed Index)” de yeşil bölgede ilerlemeye devam ediyor. Peki bu bir sonraki fiyat hareketi ile ilgili hangi ipuçları veriyor?

Endeks, 70’e Yükseldi

Son günlerde çok sayıda yatırımcı, Bitcoin’in fiyatının artması ile birlikte fırsatı kaçırma korkusuna kapılarak (FOMO: Fear of Missing Out) yeni alımlar gerçekleştirdi. Temmuz 2021 ile 13 Ekim 2021 arasında, “Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi” %366 artarak 15’ten 70’e yükseldi. Piyasa duyarlılığını ölçmeyi amaçlayan endekste, 0 aşırı korku ve endişeyi temsil ederken, 100 ise aşırı açgözlülüğü temsil etmekte. “Korku ve Açgözlülük Endeksi” başta piyasadaki volatilite ve sosyal medya eğilimleri dahil olmak üzere, birçok çeşitli veriye dayanmaktadır.

Bu son fiyat artışları, büyük ölçüde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) başvuruda bekleyen birçok Bitcoin ETF‘sini onaylayacağına yönelik spekülasyonlara bağlandı. Ancak bu ETF onaylarının, kripto varlık fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi olup olmayacağına yönelik şüpheler de var.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yakın Zamanda Bir Bitcoin Düzeltmesi Olabilir mi?

Endeksin gittikçe yeşil alana ilerleyerek “aşırı açgözlülük” bölgesini test etmesi, Bitcoin‘in kısa vadeli bir düzeltmenin eşiğinde olabileceğini gösteriyor. Endeksin 100 bölgesine yaklaşmasıyla birlikte, fiyatı aşağıya çeken bir satış dalgası ile piyasanın kısa vadeli bir düzeltme yapma olasılığı oldukça yüksek. Geçmişte endeksin, birden fazla kez bu bölgelerde kısa vadeli düzeltmeler gerçekleştirdiği göz önüne alındığında, buradaki olası bir geri çekilme senaryosu, çok da uzak bir ihtimal değil.

Yazının yazıldığı an itibariyle Bitcoin, CoinMarketCap verilerine göre 57.700 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olması dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar