X


Elon Musk’ın Bitcoin (BTC) Açıklaması Sonrasında Piyasalar Ne Durumda?

Bitcoin sert düşerken piyasa da onu takip etti.
11:15
13 Mayıs 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Elon Musk‘ın haberi ile beraber 47.000 dolara kadar. geriledi ve kritik bir destekten döndü. Daha önce Bitcoin fiyatının 38.000 dolardan 45.000 dolara kadar yükselmesini sağlayan Elon Musk, şimdi ise fiyatı 55.000 dolardan 45.000 dolara kadar geriletmeyi başardı.

Tesla’nın Bitcoin Kararı Piyasayı Altüst Etti

Elon Musk’ın enerji ile ilgili endişeleri nedeniyle Tesla’nın BTC ödemelerini kabul etmeyeceğini açıklaması, piyasada şok etkisi yarattı. Bunun tam da Vitalik Buterin’in köpek coinleri olarak bilinen bir grup kripto parayı satması sonrasında gelmesi ise hem altcoinleri hem de Bitcoin’i kana buladı.

Kripto para piyasasının son durumuna bakıldığında ise Bitcoin’in 50.000 dolar, Ethereum’un ise 3.977 dolar üzerinde tutunduğu görülüyor. ETH için 50.200 dolar önemli bir destek konumundayken Ethereum için ise aynı seviye 3.800 dolar olarak görülüyor. Son 24 saat içerisinde kripto para piyasasının toplam değeri %8,4 geriledi ve 2,3 trilyon dolara kadar çekildi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

DOT ve ETH Tutunmayı Başarıyor

Top 10 içerisindeki kripto paralara bakıldığında ise DOT dışında hiçbir kripto paranın yükseliş elde edemediği görülmekte. Özellikle BCH, LTC ve DOGE gibi kripto paralar ise %15 ve üzerinde düşüş yaşayarak bu trendden en çok etkilenenler arasına girdi.

Elon Musk’ın çevre dostu kripto paralara dikkat çekmesi sonrasında XRP’nin yükseliş elde etmesi beklenirken bunun da piyasa ile beraber %9 düşüş yaşadığı görüldü. Bybt verilerine göre 24 saat içerisinde 1 milyar dolardan fazla likidasyon yaşanması ise piyasanın sakinleşmiş olabileceğine işaret ediyor.

Bitcoin için kritik destekler sırasıyla 48.000 dolar ve 42.000 dolar olarak görülmekte. Ethereum  fiyatının ise 3.800 dolar ile 3.300 dolar seviyelerinde tutunması gerekiyor. ETH’nin BTC’ye göre düşüşe çok daha dayanıklı olması ise bunun yakında Proof-of-Stake’e geçiş yapacak olmasından kaynaklanıyor olabilir. ETH bu sayede Musk’ın eleştirdiği madencilik modelinden kurtulacak ve çok daha yeşil bir hal alacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar