X


El Salvador’un Bitcoin (BTC) Hamlesinden Western Union Zararlı Çıkacak!

Yapılan yorumlara göre El Salvador’da Bitcoin (BTC) benimsenmesi arttıkça Western Union gibi firmaların kayıpları da artacak.
09:45
11 Eylül 2021

El Salvadorluların ailelerine ve yakınlarına para gönderirken zorlanmaları, Başkan Nayib Bukele’nin Bitcoin’i yasal varlık haline getirmesinin arkasındaki en büyük etkenlerden biriydi. Çünkü Bitcoin’den önce Western Union ve pahalı ücretleri olan diğer uluslararası para transferi şirketleri havaleler için tek seçenekti.

Artık vatandaşların Bitcoin gibi daha hızlı ve daha ucuz bir seçenekleri olduğu Western Union gibi finansal şirketlerin ülkede büyük kayıplar verebileceği düşünülüyor.

Finansal Şirketler 400 Milyon $ Kaybedebilir

Salvadorluların ülkeye gönderdikleri toplam para miktarı 6 milyar dolara kadar ulaşıyor ve  ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 23’ünü temsil ediyor. Uluslararası transferler için aracı olarak hizmet veren finansal hizmetler şirketleri ise bahsi geçen paranın önemli bir yüzdesini alıyor. Dolayısıyla Bukele’nin tahminine göre, Western Union ve MoneyGram, El Salvador’un BTC’yi daha fazla benimsemesiyle işlem ücretleri bakımından yılda 400 milyon dolar kaybedecek.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Öte yandan Kripto varlık yönetimi firması Bitwise Asset Management’ın baş yatırım yetkilisi Matt Hougan ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Havale işlemleri, eski finansal sistemimizdeki statükonun korkunç olduğu bir alandır ve olağanüstü yüksek ücretleri de beraberinde getirir” sözlerini kullanıyor.

Western Union’ın Zorlukları

El Salvador vatandaşlarından olan Jamie Garcia yaptığı açıklamalarda, Western Union’ın para transferinde çok fazla prosedür ve ücret çıkardığını ifade ediyor. Garcia El Salvador’a para göndermek için kendisinin fiziksel bir Western Union ofisine gitmesi gerektiğini, işlemi tamamlamak için ek ücretler istendiğini ve paranın transferinin çok uzun sürdüğünü ifade ediyor.

Buna ek olarak Garcia’nın açıklamalarına göre parayı gönderdiği kişiler de parayı alabilmek için fiziksel bir Western Union ofisine gitmek zorunda kalıyor. Bu noktada Garcia online Western Union uygulamasını kullanabilse bile parayı alan kişilerin hala dezavantajlı olduğunu ifade ediyor. Ayrıca bahsi geçen finansal şirketler ile para transferi yapmak için hala 100 dolarlık bir işlem için %12,5 gibi yüksek ücretler alınıyor.

Chivo Cüzdan

El Salvador, Bitcoin‘i resmi olarak yasal bir varlık olarak ilan ederken, hükümet de dijital cüzdan Chivo’yu piyasaya sürdü. Ulusal dijital cüzdan, ücretsiz ve hızlı sınır ötesi işlemlere olanak tanıyacak. El Salvadorlular eskisinden farklı olarak artık Chivo cüzdanı olan herkese Bitcoin gönderebiliyor, ayrıca alıcılar da kolayca Bitcoin’i nakde çevirebiliyor.

Bunlara ek olarak hükümet, vatandaşların işini kolaylaştırmak için şimdiden 200 yeni Chivo ATM’si kullanıma sundu.

Bu noktada Hougan, “Bir gecede olmayacak. Havalelerin %100’ü yarın Chivo uygulamasına taşınmayacak. Bu işler zaman alır ve insanlar doğal olarak parayla yeni şeyler denemekten endişe duyarlar. Ancak havaleler için mevcut ücret seviyeleri sürdürülemez olacak.” sözlerini kullanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar