X


El Salvador Kararlı: 150 Milyon Dolarlık Bitcoin Trust’ı Oluşturuluyor

31 Ağustos’ta kabul edilen tasarı ile El Salvador 150 milyon dolarlık bir Bitcoin Trust ürünü oluşturma kararı aldı.
10:30
1 Eylül 2021

El Salvador Yasama Meclisi, 150 milyon dolarlık bir Bitcoin Trust ürünü oluşturan ve ülke genelinde kripto para altyapısı ve hizmetlerinin gelişimini destekleyen bir yasayı onayladı.

El Salvador Bitcoin Ülkesi Oluyor

Tasarı 31 Ağustos’ta kabul edildi ve 64 yetkiliden sadece 14’ü olumsuz oy kullandı. Bitcoin Trust, Bitcoin’in ABD dolarına dönüştürülmesini kolaylaştırmak ve kripto varlıklarının yaygın olarak benimsenmesini sağlayan hayati teknolojik altyapının kullanıma sunulmasını desteklemek için tasarlandı.

Öte yandan bu adım ülkenin tartışmalı Bitcoin Yasasının yürürlüğe girdiği tarihten sadece bir hafta önce geldi. Yürürlüğe girecek olan yasa ile Bitcoin El Salvador’da resmen yasal varlık olacak. 7 Eylül’de yürürlüğe girmesi beklenen yasa, doların yanı sıra Bitcoin’in de yasal olarak ülkede geçerli olacağı anlamına geliyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin Trust ve El Salvador

Yapılan açıklamalara göre El Salvador Kalkınma Bankası (Bandesal), Trust ürünün işleyişini denetlemek üzere atandı. Ayrıca 150 milyon dolar, ülkenin Orta Amerika Ekonomik Entegrasyon Bankası (CABEI) ile olan 500 milyon dolarlık kredisinden yönlendirilecek. CABEI kredisi küçük ve orta ölçekli işletmeler için ekonomik iyileşme amacıyla alınmıştı.

Bu fonların 23,3 milyon doları, devlet destekli kripto ATM’lerinin kurulumunu desteklemek için ayrıldı. ATM’ler vatandaşların Bitcoin ve USD işlemlerini gerçekleştirmesini sağlıyor. Ayrıca hükümetin dijital cüzdanı Chivo’nun benimsenmesini teşvik etmek için de 30 milyon dolar tahsis edildi.

Bunlara ek olarak Haziran ayında Başkan Nayib Bukele, hükümetin Chivo cüzdanını indiren her Salvadorlu yetişkine 30 dolar değerinde Bitcoin vereceğini duyurdu. Bununla birlikte El Salvador’un mevcut nüfusu 6,5 milyon ve dolayısıyla ya hükümet ilk başta çok büyük bir benimsenme beklemiyor ya da şimdilik yeterli miktarda Bitcoin tahsis edemedi.

Öte yandan ülkenin Bitcoin yasası hem kendi vatandaşlarının bazılarından hem de uluslararası finansal kurumlarda ciddi eleştiriler alıyor. Bu noktada El Salvador, vatandaşların kripto paralar konusundaki fikrini değiştirmek için eğitimlere odaklanacağını da belirtiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar