X


El Salvador Başkanı Açıkladı: Chivo Cüzdanı, 3 Milyondan Fazla Aktif Kullanıcıya Ulaştı

El Salvador Devlet Başkanı, Chivo cüzdanının 3 milyondan fazla aktif kullanıcıya ulaştığını açıkladı. Bu aktif kullanıcı sayısı, ülke nüfusunun neredeyse yarısını oluşturuyor.
16:30
4 Ekim 2021

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkenin sadece 26 gün içinde 3 milyondan fazla kullanıcıyı Chivo cüzdan uygulamasına dahil ettiğini, Pazar akşamı attığı bir tweet ile duyurdu.

3 Milyondan Fazla Aktif Kullanıcıya Ulaşıldı

6,48 milyon nüfuslu El Salvador’da, vatandaşların neredeyse yarısı, Bitcoin‘in yasal para kabul edildiği ay içerisinde Chivo cüzdanından 30’ar dolarlık BTC’sini aldı. Ardından Bitcoin fiyatı, ülkede yasal para olarak ilan edilmesini takip eden birkaç hafta içerisinde 52.600 dolar seviyelerinden sert bir düşüş kaydetti. Düşüşten sonra bir süre, 41.000-43.000 dolar arası fiyat seviyelerinden işlem gören lider kripto para, Ekim ayına güzel bir giriş yaparak tekrardan 48.000 dolar seviyelerine yükseldi. Bu süreç içerisinde küresel Bitcoin Hash oranı, belli bir miktar artış gösterdi.  Bu esnada El Salvador Hükümeti de, son alımını 45.700’den gerçekleştirdiğini söylediği üzere, kademeli olarak toplamda 700 BTC satın aldı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ülkede, 200 Adet Bitcoin ATM’si Kuruldu

Ülke, şu anda yaptığı alımlarda kârda olsa da, Bukele’nin Bitcoin’i uzun vadeli elinde tutup, madenciliği teşvik ederek, BTC’yi halka açık olarak rezerv tutan tek ülke olması, Nayib Bukele için daha önemli bir kriter. Bunun yanı sıra El Salvador Hükümeti, sadece 4 ay içerisinde ülkede 200 adet Bitcoin ATM‘si kurdu.

Dünyanın birçok ülkesinden finans aktörü ve ekonomist, bu kararların ileride ülke ekonomisine ne yönde etki edeceğini görmek amacıyla, El Salvador’u gözlem altına almış durumda. Milyonlarca insan, bu deneyin nasıl sonuçlanacağını merak ediyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olması dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar