X


Düşüşün Sebebi Nedir? Bitcoin Geliştiriciliğinden Ayrılan Mike Hearn Neler Söyledi?

19:31
16 Ocak 2016

Son üç aydır sürekli olarak yükselişte olan ve 500 USD barajını zorlayan Bitcoin, dün ani ve beklenmeyen bir şekilde düşüşe geçti ve 3 aylık yükseliş trendi sona erdi.

Son zamanlarda ortalama olarak 430-450 dolar arasında seyreden kripto para, bu düşüşle beraber önce 400 barajını aşağı yönde kırdı, panik satışlarıyla da 350 USD görüldü. Destek fiyat olarak çalışan 350 barajının, son bir kaç ayın en düşük seviyesi olduğunu belirtmekte fayda var.

Son 24 saat içerisindeki takip eden saatlerde ise tepki alımlarıyla biraz toplarlansa da 400 barajı zorlanamadı. Yazının yayınlandığı tarih itibariyle (Cumartesi 19:30), 1 Bitcoin uluslararası borsalarda 370 USD’den işlem görüyor. Türkiye piyasası ise bu düşüşten nasibini fazlasıyla aldı. Panik havasının yaşanmasıyla birlikte bu sabah BTCTürk’de 1 Bitcoin 950 TL’ye kadar düştü ve şu anda 1 Bitcoin 1135 TL’den işlem görüyor.

Bitcoin Geliştiricisi Mike Hearn Neler Söyledi? Düşüşün Temel Sebebi Bu Mu?

Bitcoin sisteminin önemli geliştiricilerinden biri olan Mike Hearn, dün sabah saatlerinde kişisel mikro blog sitesi Medium’dan yayınladığı makale ile deyim yerindeyse bombayı patlattı. 5 yıldır Bitcoin geliştirici takımında önemli görevler üstlenen Hearn, deneyimlerini anlattığı bu yazısı ile Bitcoin’i yerden yere vurdu ve Bitcoin’in başarısız olduğunu söyledi.

Mike Hearn’ün neden böyle bir yazı yazmayı tercih ettiğine ve geliştiriciliği bıraktığına dair kesin bir bilgi yok. Ama kripto para topluluğu tarafından komplo teorileri çoktan kuruldu bile. Kimisi onu haklı bulurken kimisi de Bitcoin fiyatının bu yazıyla manipüle edildiğini ve yazının kasıtlı yayınlandığını düşünüyor. Çünkü yazı yayınlandığı andan itibaren piyasada gerçek bir panik yaşandı.

Makalede açıkça; “Bitcoin benim için bitmiştir, tüm Bitcoin’lerimi satarak bu sistemden çıkıyorum, ayrıca geliştiriciliğini de artık bırakıyorum” şeklinde bir cümle bulunuyor. Hearn, Bitcoin’e olan inancını yitirse de, çekirdek geliştirici grubunda yer alan ve ekosistem için çok önemli bir diğer isim olan Gavin Andresen, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Hearn’ün çok karamsar olduğunu ifade etti ve bu görüşlere katılmadığını vurgulamış oldu.

Öte yandan böyle bir çıkışla Bitcoin’e inancını kaybettiğini söyleyen Mike Hearn, aslında bu yılın sonunda Bitcoin ve Blockchain araştırma projesi olan R3‘e katılmıştı. O tarihten bu yana Hearn’ün görüşlerinde neler değiştiği veya değişebileceği tam bir muamma; ama böyle bir projeye çok kısa bir zaman önce katılmış olması ve şimdi bu şekilde bir görüş yayınlaması akıllarda tam bir soru işareti bırakıyor.

Farklı bir bakış açısıyla yazı tamamıyla okunduğunda Hearn’ün duygusal bir dil kullandığı görülebilir. Hearn, sistemden çok, kripto para topluluğundaki bazı kişileri eleştiriyor ve topluluk içerisindeki insanlardan dolayı sisteminin gelişmediğini belirtiyor. Bu bağlamda Mike’ın bazı gruplara karşı kırgın olduğu sonucuna ulaşabiliriz.

Gerçekten de toplulukta hiç bir şey yapmayıp sürekli eleştiren ve yapılan projeler üzerine yapıcı eleştiriden uzak onbinlerce kişi var. Hatta Bitcoin Türkiye topluluğunda da bu tarz kişilerin sayısı maalesef oldukça yüksek. Aynı zamanda bu konu CoinTürk olarak bizim de yakındığımız konular arasında geliyor. Bu yönüyle Mike Hearn’e katılmamak mümkün değil..

Bu zamana kadar yazdığım çoğu makalede ve kitabımda, Bitcoin dünyasının kendisiyle ilgili haberlerden çok çabuk etkilendiğini ve bu haberlerin Bitcoin’in değerini olumlu ya da olumsuz olarak anında değiştirdiğini defalarca dile getirdim ve vurguladım. Benzer olayı bu örnekte çok net bir şekilde görüyoruz. Bitcoin geliştirici ekibinde yer alan bir kişinin bu şekilde bir çıkışı, tam anlamıyla piyasayı allak bullak etmiştir. Yazı yayınlandıktan hemen sonra, daha 2 3 saat bile geçmemişken, yatırımcılar arasında (her zamanki gibi) Bitcoin öldü mü? Şeklinde sorulara yol açtı ve panik yapan yatırımcılar nedeniyle borsalarda yüklü satışlar gerçekleşti, sonuç olarak da BTC son iki günde %20’ye yakın değer kaybetti.

Her şeye rağmen bu düşüş bir fırsata çevrilebilir. Önceki haftalarda 2016 öngörüleriyle ilgili yayınladığım yazıda bu yıl çok farklı olacak demiştim ve hala bu sözlerimin arkasındayım. Bitcoin’e yatırım yapmayı düşünenler için şu anki fiyatlar bir fırsat olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar