reklamı kapat

Dünyanın En Çok Kullanılan Parası Bitcoin Değil – İşte Sıralama!

Tether dünyanın en çok kullanılan kripto para birimi oldu!
23:00
1 Ekim 2019

Bitcoin (BTC) ilk üretilen ve toplam piyasa değerine göre hala lider kripto para birimi olsa da, görünüşe göre en çok kullanılan unvanını başka bir kripto paraya kaybetti. Birçok kripto para yatırımcısı Bitcoin’in bütün kripto para piyasası hacminin yüzde 70’ine egemen olduğunu düşünse de, aslında bu oldukça yanlış.

Yapılan wash trading (sahte hacim yaratma) olaylarından dolayı BTC’nin hacmi tam olarak hesaplanamasa da, Bloomberg’in derlediği haberde en çok alınıp satılan kripto paralar bir raddeye kadar sıralandırıldı.

Günlük ticari hacim açısından kripto para birimlerini sıralandıran Bloomberg, stablecoin Tether’in (USDT) 20 milyar doların üzerinde hacim ile birinciliği elde ettiğini açıkladı. İkinci sırada yer alan Bitcoin ise Tether’in yaklaşık 3 milyar dolar gerisinde kalmakta. Üçüncü sırada 7 milyar 725 milyon dolarlık günlük ticari hacimle Ethereum (ETH) gelirken, Litecoin (LTC) 2.548 milyar dolar, Bitcoin Cash (BCH) 1.917 milyar dolar, EOS 1.767 milyar dolar, XRP 1.353 milyar dolar, Tron 705 milyon dolar, Ethereum Classic  (ETC) ise şaşırtıcı bir şekilde 568 milyon dolarlık hacme ulaşmakta.

Tether Eleştirilere Rağmen Lider

Tether aslında 2018 yılında özellikle şeffaflıkla ilgili endişeler yüzünden ciddi bir itibar kaybı yaşadı. Önde gelen stablecoin 2019 yılında da New  York Başsavcılığı tarafından açılan dava nedeniyle yoğun bombardımana tutulsa da, hala stablecoin’ler ve kripto paralar arasında liderliğini ticari hacim açısından korumakta. Tether bundan birkaç hafta önce 400 milyon dolar değerinde USDT yakarak da gündeme oturmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun