reklamı kapat

Dev İngiliz Bankası Kripto Para Bölümü Açacak Mı?

Kripto paralara bankaların ilgisi devam ediyor. Barclays kriptolarla ilgilenebilecek isimleri işe aldı.
8 Ağustos 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

İngiltere’nin en büyük 4 bankasından biri Barclays kripto para bölümü kurmak için iki çalışanını görevlendirmiş olabilir.

Görevlendirilen çalışanlarının LinkedIn profilleri iddiaları doğruluyor. Business Insider’ın haberine göre Chris Tyler isimli çalışanın profilinde “Barclays için dijital değerlerin alınıp satılabileceği platform üzerinde çalışıyor” ibaresi yer alıyor. Rapora göre Tyler gelir fırsatlarını, rekabet ortamını, bütçe ayarlamalarını ve teknik gereklilikleri düzenleme görevini üstlenecek. Tyler da söylentilerin doğruluğunu teyit etti ancak daha fazla yorum yapmadı. Ayrıca eski Barclays petrol ticaretçisi Jobb Duval kripto para projesi için danışman olarak listelendi.

Diğer yandan çalışanların profilleri kripto girişimi yapılacağını gösterse de Barclays sözcüsü iddiaların asılsız olduğunu söyledi. Duval ve Tyler’ın Barclays çalışanı olduğunu doğrulayan sözcü, Barclays’in dijital değer masası kurma planının olmadığını ifade etti.

Nisan ayında Bloomberg Barclays’in müşterilerinin talebi doğrultusunda kripto para araştırmaları yaptığına dair bir haber yayımlamıştı. Barclays yetkilileri iddiaları şöyle yanıtladı:

Dijital para birimlerini sürekli takip ediyoruz. Müşterilerimizin bu piyasaya nasıl yaklaştıklarını not ediyor ve taleplerini dinliyoruz.

Nisan ayından bu yana Barclays yetkilileri tarafından kripto paralara dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak bankanın yeni işe alımları kripto paralarla ilgilendiklerine ve bunu gizli tutmaya özen gösterdiklerine işaret ediyor olabilir.

Barclays kripto paralarla ilgilenen ilk büyük banka değil. Daha önce Goldman Sachs’ın Bitcoin masası kurduğu ve Morgan Stanley’nin kripto para departmanı için bir kripto para uzmanına iş teklif ettiği ortaya çıkmıştı. Ek olarak JP Morgan, finansal teknoloji uzmanı Oliver Harris’i kripto değerleri stratejilerini yöneten ekibin yöneticisi pozisyonuna getirmişti.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.