reklamı kapat

Goldman Sachs’tan Sıra Dışı Kripto Açıklaması

Dev finansal kuruluş Goldman Sachs yine kripto gündeminde. Şirketin kullanıcılarına kripto saklama hizmeti sunacağı konuşuluyor.
23:00
6 Ağustos 2018

Küresel finansal sisteminin köklü üyelerinin gelişen kripto para piyasasına yönelik takındığı tavrın kullanıcılar arasında daima ilgi konusu olduğunu söyleyebiliriz. Goldman Sachs’ın değişen CEO’sunun kriptolara ilgi duyduğu yönündeki söylentiler de piyasada geniş bir yankı uyandırmıştı. Bloomberg’e göre şirket kripto paralara yönelik ilgisini sürdürüyor.

Şirket içi kaynaklardan Bloomberg’e nakledilen bazı bilgilere göre Goldman Sachs müşterilerine “kripto fonlar için saklama hizmeti” sunacak. Dünyaca ünlü yatırım bankası bu adımla birlikte kripto paralara yönelik takındığı “muallak” tavrı korumuş oluyor.

Bloomberg’in haberine göre Goldman Sachs “müşterilerinin ilgisine kayıtsız kalamadı” ve onlara dijital varlıklarla ilgi birtakım ürünler sunmaya karar verdi. Bilindiği üzere ünlü finansal kuruluş geçtiğimiz mayıs ayında Bitcoin vadeli işlemlerini başlatacağı sinyalleri vererek kullanıcıları heyecanlandırmıştı.

Kurumun sözcülerinden biri konuya ilişkin şöyle konuştu:

Müşterilerin çeşitli dijital ürünlere yönelik duyduğu ilgiye cevap olarak kurumumuz bu alanda nasıl en iyi hizmeti sunabileceğini araştırmaktadır. Bu noktada henüz hangi tür dijital varlık hizmetlerini sunacağımıza ilişkin bir sonuca ulaşmış değiliz.

Goldman Sachs sözcüsü açıklamalarını bu şekilde yapsa da resmi olmayan kaynaklar daha net sonuçlara işaret ediyor. Bloomberg’e göre şirket kripto para saklama hizmetini müşterilerine sunmayı hedefliyor.

Kaynaklardan edindiği bilgileri nakleden Bloomberg şunu yazdı:

Böylesi büyük bir bankanın bu alanda saklama hesaplarına olanak vermesi diğer sermaye yatırımlarına öncülük edebilir.

Kripto para piyasası son zamanlarda değer kaybetse de esasında dev finansal kurumlar piyasaya yönelik olumlu adımlar atıyor. Örneğin New York Menkul Kıymetler Borsası operatörü, Bakkt adında bir platform kurarak dijital varlıklara ilişkin daha düzenlenmiş bir ekosistem meydana getirmeyi hedefliyor. Hatta bu platformda Microsoft ve Starbucks gibi dev isimlere yer verileceği belirtilmişti.

Goldman Sachs’ın kripto para tavrının finans dünyasının kripto tutumunu yansıttığı söylenebilir. Mevcut sistemin dev isimleri gelişimini sürdüren bu piyasaya hem kayıtsız kalamıyor hem de mesafeli davranmak istiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.