Güney Kore’nin en büyük kripto para borsalarından birisi olan Upbit de regülatörlerin yaptırımlarına boyun eğmek zorunda kaldı ve gizlilik odaklı kripto para birimlerini platformundan çıkartacağını açıkladı. Upbit konu hakkında yaptığı açıklamada çoğunluğunu bu tip kripto paraların oluşturduğu 6 altcoin’i delist edeceğini belirtti.

Gizlilik Odaklı Altcoin’ler ”Dokuz Köyden Kovuluyor!”

20 Eylül tarihinde yayınlanan bir bildiriye göre, ünlü kripto para borsası Monero (XMR), Dash (DASH), Zcash (ZEC), Haven (XHV), BitTube (TUBE) ve son olarak PIVX isimli kripto para birimlerini 30 Eylül tarihine kadar platformundan çıkartacak. Duyuru tarihinden itibaren ilgili kripto paraların yatırma işlemlerini kabul etmeyeceğini de belirten Upbit yetkilileri, Bitcoin, Ethereum, USDT ve Güney Kore Wonu işlem çiftlerindeki açık emirlerin de iptal edileceğini açıkladı.

Upbit’in yayınladığı açıklamada altı gizlilik odaklı kripto para biriminin platformdan kaldırılmasının en büyük sebebinin, kara para aklama olasılığının önüne geçmek olduğunu itiraf etti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Aslında böyle bir hamleye imza atan sadece Upbit olmadı ve daha önce OKEx kripto para borsasının Güney Kore iştiraki de beş önde gelen altcoin’i bu sebepten ötürü platformundan kaldırmıştı.

Gizlilik odaklı kripto para birimleri birçok uzman tarafından gelecekte en çok kullanılan kripto para türlerinden birisi olarak gösterilirken, uluslararası regülatörlerin bu yönde yaptıkları baskı ne yazık ki birçok borsanın olumsuz hamleler atmasına yol açabilmekte.