X


DeFi Token’ları Kripto Para Piyasasında Görülen Sert Düzeltmeden Ağır Etkilendi

DeFi token'larında son durum.
14:59
8 Eylül 2021

Merkezsiz finans (DeFi) token’ları, geçtiğimiz gün görülen büyük piyasa düzeltmesinin akabinde sert düşen kripto paralar arasında yer aldı. DeFi, borç verme ve ödünç alma gibi geleneksel finansal hizmetler sunan ancak borsa veya komisyoncu gibi merkezi bir valrık olmadan gelişen bir sektördür.

DeFi Token’ları Sert Darbe Aldı

CoinGecko verilerine göre Aave, Uniswap, Chainlink ve Terra gibi projelerin tümü, kısa sürede ortalama %20’lik düşüşler kaydetti. Lider kripto para Bitcoin ve Ethereum dakikalar içerisinde sert düştü. Yaklaşık olarak 48 saat öne kripto para piyasası önemli bir yükseliş sekansında seyir izliyordu. Bitcoin 52.700 dolara kadar tırmanırken Ethereum 4.000 dolar sınırında işlem görüyordu.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Dün yaşanan gelişmede El Salvador, Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. BTC, bu haberin ardından yukarı yönlü ivmesini hızlandırdı ancak beklenildiği üzere düşüş yakındı. BTC 43.000 dolara kadar düşerken kripto para piyasasının toplam değeri %13 oranında geriledi. Birkaç saat içerisinde Bitcoin %11, Ethereum %15’e kadar kayıplar gördü.

Kayıplar Çift Hanelere Çıktı

Akıllı sözleşmeler için zincir üzerinde veri sağlayan Ethereum tabanlı bir oracle olan Chainlink, son 24 saatte %16.4’lük geri çekilme kaydederken bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 27 dolardan işlem görüyor. Bunun yanı sıra Uniswap son 24 saatlik zaman diliminde %14 oranında değer kaybetti ve 22 dolardan alım satım işlemi görüyor.

Merkezsiz borç verme protokolü Aave, %12’lik düşüş kaydetti ve 315 dolar seviyelerindeki seyrini sürdürüyor. PancakeSwap %17, Terra %8 geri çekilme kaydetti. Öte yandan küresel kripto para piyasasının değeri yaklaşık olarak %10 düşerken DeFi token’larında görülen çift haneli kayıplar bu sektörün mevcut düzeltmeden ne derece etkilendiği gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar