X


DeFi Tabanlı Altcoin Piyasaya Meydan Okuyor! İşte Nedeni!

Piyasa değerine göre 52. sırada yer alan Maker (MKR), son yedi gün içinde yaklaşık % 30  artış kaydetti
17:13
18 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasası durgun bir fiyat hareketi izlerken, merkeziyetsiz finans (DeFi) tabanlı bir altcoin ivme kazandı.

Maker (MKR): Balina Aktivitesinde Artış Yaşanıyor

Piyasa değerine göre 52. sırada yer alan Maker (MKR), son yedi gün içinde yaklaşık % 30  artış kaydetti ve an itibariyle 1.501 dolardan işlem gördü. Maker, herhangi bir banka, resmi kurum veya üçüncü bir taraf olmadan ABD dolarına bire bir sabitlenmeyi hedefleyen stablecoin DAI’yi destekleyen bir token konumunda. Geçen hafta TerraUSD (UST) kan kaybederken, DAI büyük ölçüde değerini korumayı başardı. Stablecoin, an itibariyle 1.00 dolardan işlem görüyor. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) geçen hafta yüzde 2’den fazla düşerken, Ethereum ise (ETH) yaklaşık yüzde 12 değer kaybetti.

Kripto analitik firması Santiment, Maker’ın son birkaç gün içinde büyük çapta balina aktivitesine ve 100.000  doları aşan işlemlerde büyük bir artışa tanık olduğunu belirtiyor. Firma, Balinaların, MKR arzında tüm zamanların en yüksek seviyesine sahip olduğunu söylüyor. Veri şirketi IntoTheBlock, MKR’nin toplam dolaşımdaki arzının en az %0,1’ini elinde tutan ve şu anda Maker’ın toplam arzının %85’ine sahip olan adresleri kapsayan bir rapor yayınladı. Firma, adreslerin %51’inin MKR yatırımları üzerinden para kazandığını, % 39’unun ise zararda olduğunu bildirdi.

Santiment’ten Kritik Cardano Raporu

Cardano (ADA) ekosistemindeki balina işlemleri, altcoin fiyatının bu yılın başlarında 0,40 dolara gerilemesinden sonra, son zamanlarda 4 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Balinalar, ağın performansını yükseltecek güncelleme öncesinde dipten alım yapıyorlar.  Zincir içi analitik firması Santiment’in güncel verilerine göre, 100 bin doların üzerindeki Cardano (ADA) balina işlemleri, bu ayın başlarında 1.085’e yükseldi. Bu, altcoin için sürekli bir düşüş trendinin ardından bu yılın Ocak ayından bu yana görülen en büyük artış oldu.

Santiment’in belirttiği gibi, bu ani yükselişler, fiyat üzerinde etkili olabiliyor.  ADA şu anda 0,53 dolardan işlem görürken, veriler, balinaların dipten alım yaptığını gösteriyor. Santiment attığı twitte şunları söyledi:

”Cardano balinaları dün fiyatlar 0,40 dolara düştüğünde harekete geçti. Balina aktivitesi artarken, bu gelişme uzun vadede ADA’nın performansı üzerinde etkili olabilir. ”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar