f DeFi Ekosistemi Kan Kaybetmeye Devam Ediyor: Toplam TVL Miktarı, 39,2 Milyar Dolar Seviyelerine Geriledi › COINTURK

DeFi Ekosistemi Kan Kaybetmeye Devam Ediyor: Toplam TVL Miktarı, 37,2 Milyar Dolar Seviyelerine Geriledi

Özet

  • Kripto para piyasası, son dönemlerde güçlü bir düşüş ivmesi yakaladı.

  • DeFi ekosistemi de piyasadaki bu düşüşün etkisiyle bu süreçte önemli ölçüde kan kaybetti.

  • 2021 yılının sonlarında 180 milyar dolar seviyelerine yaklaşan DeFi ekosisteminin toplam TVL'i, kaydedilen son düşüşlerin de ardından 37,29 milyar dolar seviyelerine geriledi.

  • Piyasa etkisi: Nötr
15:30
11 Eylül 2023

Kripto para piyasasının son haftalarda güçlü bir düşüş ivmesi yakalaması ile birlikte merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosistemi de önemli ölçüde kan kaybetti. DeFi ekosisteminin toplam TVL miktarı da bu süreçte büyük ölçekli düşüşler kaydetti ve 37,29 milyar dolar seviyelerine geriledi.

DeFi Ekosistemi Kan Kaybetmeye Devam Ediyor

Kripto para piyasası, son haftalarda güçlü bir düşüş ivmesi yakaladı. Temmuz ayının ortalarında 30.000 dolar seviyelerini aşan lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son haftalarda değer kayıplarına hız kazandırdı ve geçen hafta 25.500 dolar seviyelerine geriledi.

Kripto para piyasasındaki bu düşüş eğilimi ve lider kripto para birimi BTC’deki değer kayıplarının etkisiyle kripto para piyasasındaki çoğu altcoin, bu süreçte yüksek oranlarda değer kayıpları kaydetti. Piyasadaki düşüş, DeFi ekosistemi de önemli ölçüde kan kaybetti.

DeFi protokollerinin yerel kripto para birimleri, bu süreçte çoğu kripto para birimi yüzdelik olarak büyük ölçekli düşüşlere tanık oldu. DeFi protokollerinde kilitli toplam değerde de önemli düşüşler görüldü.

Toplam TVL Miktarı, 37,29 Milyar Dolar Seviyelerine Geriledi

Kripto para piyasasındaki düşüş, DeFi ekosisteminin toplam TVL miktarında da son dönemlerde önemli bir düşüşün kaydedilmesine neden oldu. 2021 yılının sonlarında 180 milyar dolar seviyelerine yaklaşan DeFi ekosisteminin toplam TVL miktarı, kaydedilen son düşüşlerin ardından da DeFiLlama verilerine göre 37,29 milyar dolar seviyelerine geriledi.

Mayıs 2022’de meydana gelen Terra krizi, son dönemlerde TVL miktarındaki düşüşte kilit rol oynadı. Öte yandan son aylardaki düşüşlere karşın toplam TVL’in ortalama olarak %57’sini temsil eden Ethereum, pazar payındaki liderliğini korumaya devam etti. Son aylarda TVL miktarına göre yapılan sıralamada önemli değişiklikler meydana gelmeye devam ederken birinci sıradaki Ethereum’un ardından listenin ikinci ve üçüncü sırasında ise sırasıyla TRON ve Binance Smart Chain (BSC) yer aldı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI