X


CryptoLocker Virüsü Can Yakmaya Devam Ediyor

20:12
4 Ağustos 2015
Okuma Süresi: 2 Dakika

CryptoLocker Virüsü evrimleşmiş yeni sürümü ile can yakmaya devam ediyor. Bitcoin eko sistemi içerisinde son dönemde en çok sıkıntı yaratan ve henüz önü alınamayan “CryptoLocker Virüsü” bireysel ve kurumsal kullanıcılara maddi ve manevi zararlar vermeye devam ediyor.

Her ne kadar söz konusu virüsün “bitcoin” ile hiç bir organik bağı olmasa da, bilgisayar korsanları tarafından “fidyenin ödenme yöntemi” olarak kullanılması bitcoin isminin kirlenmesine sebep oluyor. 

Bugün, onlarca mağdur gibi CoinTürk ile bağlantı kuran bir CryptoLocker Virüsü mağdurunun yaşadıkları, içinde bulunduğumuz durumun ciddiyetini bir kez daha gözler önüne seriyor. Bizler de CoinTürk olarak tüm okurlarımızı tekrar uyarma ihtiyacı duyuyoruz.

Türkiye’nin sayılı ve en büyük sanayi kuruluşlarından bir tanesinin tüm server ve bilgisayarlarına bir “Turkcell Fatura E-postası taklidi” yoluyla bulaşan virüsün yarattığı tahribat göz korkutuyor. Aldığımız bilgiye göre, 100’lerce çalışanı olan firmanın bir çalışanı kendisine gelen ve virüs linki içeren GSM FATURA e-postasını dalgınlıkla açmış, karşısına çıkan .pdf dosyasını tıklayarak tüm servera sadece 1-2 dakika içinde virüsün yayılmasına sebep olmuş.

7654CryptoLocker NEDİR?

CryptoLocker; çok tehlikeli virüsleri çıkartan bir gruba ait, oldukça tehlikeli bir virüstür. Bulaştığı bilgisayardaki  kullanıcıların kişisel dosyalarını şifreleyerek kilitler ve yukarıda gördüğünüz  gibi fidye  istediklerini belirten bir ekran geliyor ekrana. Yazılım “indirimli olarak” almak için belirli bir süre veriyor. Ödeme yapılması durumunda gelecek yazılım ile şifrelenmiş dosyaların açılacağı vadediliyor. Ancak bu vaadin hiçbir garantisi yok.

Cryptolocker Virüsünden etkilenmemek için sürekli uyanık olmanız ve gelen e-postaların içeriklerini her zaman dikkatle kontrol etmeniz gerekmektedir. Daha detaylı bilgi için sitemizde yayınladığımız yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.  Bunun yanında çevrenizde bulunan tüm bilgisayar kullanıcılarını bilgilendirmenizde büyük fayda bulunmaktadır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar