reklamı kapat
  • BTC  :  33.921,09 ₺
  • ETH  :  2.085,16 ₺
  • BCH  :  3.910,94 ₺
  • XRP  :  2,53 ₺
  • BTC 33.921,09
  • ETH 2.085,16
  • BCH 3.910,94

Craig Wright’la Bağlantılı Firma Satıldı

20 Nisan 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Geçtiğimiz sene bitcoin camiasını sallayan bir efsane: Craig Wright. Büyük yankı uyandıran ve gündemi uzun süre meşgul eden Wright’ın bitcoin’in yaratıcısı olduğu her yerde yazılıp çizilmişti. Avustralyalı akademisyen ve iş adamına bağlı bir startup geçtiğimiz günlerde satıldı.

Geçtiğimiz hafta satıldığı açıklanan nChain eskiden EITC Holdings olarak biliniyordu. Alıcının ise Maltalı bir yatırım şirketi olduğu açıklandı. High Tech Private Equity Fund SICAV isimli şirketi Zürih merkezli Accuro Fund Solutions isimli bir başka şirket yönetiyor. Açıklamaya göre nChain’e bağlı şirketler grubu da anlaşma dahilinde satılanlar listesinde yerini aldı.

Reuters’ın geçtiğimiz yaz aylarında yayınladığı raporda EITC ile Wright’ın ilişkisi açıklanıyordu. Rapora göre EITC için Birleşik Krallık’ta 50 civarında patent başvurusu yapılmış. 2016’daki kamu kayıtları da bunu doğrular nitelikte.

Craig Wright ismine geri dönelim.. Satoshi Nakamoto: Bitcoin’in yaratıcısının mahlası. 2015 sonları ve 2016 başlarında viral olan haberlerde ateşli bir şekilde Craig Wright’ın Nakamoto olduğu iddia ediliyordu. Wright’ın Avustralya’da bir vergi soruşturmasında isminin geçmesi ve polis baskını raporları durumu daha da ciddileştirmişti.

Dijital para sektöründe tartışmaların alevlenmesi firmanın geliştirmeler yapacağı söylentilerini de doğal olarak beraberinde getirmişti.

Ancak nChain’in açıklamasına göre firma, almayı istediği patentlerde daha açık bir yaklaşımda bulunmayı planlıyor.

Firmanın yayınladığı açıklamada firmanın “fikri mülkiyet varlıklarının bir kısmını bu yıl içinde açık kaynaklı yazılım ve telifsiz lisanslama ile blockchain camiasının erişimine açmayı düşündüğü” ifadesine yer veriliyor. Ancak bu sürecin tam olarak ne zaman başlayacağına dair herhangi bir bilgiye yer verilmiyor.

ETİKETLER
loading...