X


Satoshi Nakamoto Gerçekte Kim? 44 Yaşında Bir Avustralyalı Olabilir Mi?

21:37
9 Aralık 2015
Okuma Süresi: 3 Dakika

Wired ve Gizmodo siteleri Bitcoin’in Satoshi Nakamoto takma ismiyle bilinen yaratıcısının Avustralyalı girişimci Craig S. Wright olduğunu iddia ediyor.

Wired iddiasında, Wright’ın Bitcoin’in yaratılışındaki rolüne vurgu yapan birtakım gizli mail ve belgeleri kendilerine veren “Wright’a yakın gizli bir kaynağı” referans alıyor. Gizmodo ise Wright’ın iş için kullandığı mail hesabını hacklediğini iddia eden birinden aldığı çok sayıda gizli belgeyi ve Wright’a yakın kişilerle görüşme girişimlerini kaynak gösteriyor.

Haber kaynakları aynı zamanda Nisan 2013’te hayatını kaybeden adli bilişim uzmanı Dave Kleiman’ın da Bitcoin’in yaratılış sürecindeki önemli isimlerden biri olduğunu iddia ediyor. Gizmodo’ya göre Kleiman Wright’ın planları ve Bitcoin ile yakından ilgileniyordu, bu yüzden çok büyük miktarlarda Bitcoin’e sahip olması hiç de uzak bir ihtimal değildi. Wired’ın haberinde dikkati çeken nokta ise kanıtlarla beraber sunulan bilgilerin uydurma olabileceği uyarısı. Hatta bunları uyduran kişi Wright’ın kendisi bile olabilir.

Haberin yazarları Greenberg ve Branwen bu konuda şunları belirtiyor:

“Çok sayıdaki kanıta rağmen sır perdesinin aralandığını söylemek yanlış olur. Burada iki ihtimal ağır basıyor: Wright ya Bitcoin’in mucidi; ya da buna inanmamızı isteyen zeki bir düzenbaz.”

Gizmodo ve Wired’ın iddiaları, bir hayli merak uyandırmalarının etkisiyle önümüzdeki günlerde çok sayıda spekülasyona meze olacak gibi görünse de, Wright-Satoshi bağlantısının uydurma bir haberden öte olmadığı konuyla ilgili bazı gözlemciler tarafından sıkça dillendiriliyor.

Bu noktada ise şunu sormak gerekiyor: “Wright tam olarak kim?” Wright ile ilişkilendirilen bir LinkedIn hesabının; bir zamanlar Denariuz isimli bir Bitcoin temelli banka kurma çalışmaları yürüten, Hotwire Pre-Emptive Intelligence Group da dahil olmak üzere, birtakım şirketlerle yazışma yaptığı sırada aktif olduğu biliniyor. HPIG şirketi daha sonra Denariuz’u kurma çalışmaları sebebiyle Avustralya Vergi Ofisi (ATO) ile sorunlar yaşamıştı.

Haziran 2014’te şirketle ilgili olarak yayımlanan bir sunuma göre Denariuz’un amacı 5-6 yıl içinde Avustralya’daki ikinci sınıf bankalar arasında yer almaktı.

Gizmodo ATO ile Wright arasındaki bağlantıyı daha derinden inceledi ve Wright’ın Bitcoin’in gelişim sürecine bizzat katkı sağlamaya, ofis çalışanlarıyla yapılan bir toplantı ile başladığını tespit etti. Bunun yanı sıra sözü geçen LinkedIn hesabının attığı bir gönderi Wright’ın Amerikan hükümetine bağlı çeşitli kurumlardaki temsilcilerle iş ilişkisi içinde olduğunu gösteriyor.

“Küresel Siber Güvenlik ve Araştırma Enstitüsü” ismiyle bilinen bir firmayla yapılan ortak bir işin parçası olarak Asya-Pasifik direktörü ve başkan yardımcısı sıfatındaki Wright, Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), Ulusal Güvenlik Birimi (DHS), NASA, DSD ve bölgesel hükümet kurumlarının genel yönetim ilişkilerini geliştirmekle görevliydi.

Satoshi olup olmadığı hâlâ belirsiz olan Wright, internet üzerindeki bilinirliğini azaltmak için bir hayli uğraşmışa benziyor: Twitter hesabını önce gizliye aldı ve sonrasında tamamen kapattı. Gizmodo’ya göre Wright tweet’leri soruşturuldukları sırada gizliye almış.

Wright henüz röportaj taleplerine cevap vermiş değil ve nerede olduğu tam olarak bilinmiyor. Konuyla ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar