Bitcoin Dünyasında Dolandırıcılıktan Nasıl Uzak Dururum?

Bitcoin ekosisteminde güvenli tarafta kalarak dolandırıcılıktan uzak durmanın yolları...
04:04
13 Aralık 2015
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin ve diğer kripto paraların hayatımıza sunduğu bir çok olumlu yeniliklerle birlikte, bu zamana kadar oldukça fazla dolandırıcılık olayının yaşandığını görüyoruz. Sistemdeki kullanıcıları direkt etkileyen bu tür olumsuz durumlar, dolaylı olarak da tüm ekosistemi etkilemektedir.

Pump-Dump olayları, hileli takas siteleri, sahte bulut madencilik şirketleri, güvenlik sorunları ve iflaslar sürekli duyduğumuz ve bir türlü önlenemeyen dolandırıcılık hikayeleridir. Yazımızda okurlarımızın bu tür bir olayla karşılaşmaması için alabileceği kişisel önlemlerden bahsedeceğiz.

Şirket Rezervlerinin Denetlenip Denetlenmediğine Bakın

Takas veya madencilik yapan ya da kripto para bankası şeklinde hizmet veren tüm şirketlerin Bitcoin rezervlerinin kullanıcılara açık olması önemli bir güven sağlama yöntemidir. Herhangi bir işlem gerçekleştirirken rezervini herkes tarafından görülebilecek şekilde yayınlayan şirketler tercih edilmelidir. Aksi takdirde, olmayan bir para üzerinden işlem gerçekleştirme ihtimali bulunmaktadır.

Sitenin veya Şirketin Arka Planını Araştırın

Sitenin WHOIS ve domain bilgileri, nerede kayıtlı olduğu, adres, iletişim ve çalışan bilgilerinin olup olmadığına bakın. Güvenilir şirketler bu tarz verileri kullanıcılarına sunmaktan çekinmezler, bu nedenle işlem yaptığınız şirketi tüm detaylarına kadar araştırın. Eğer firma hiç bir bilgisini vermemişse, mutlaka şüpheci yaklaşın.

Şirketin Şeffaf Olup Olmadığını ve İş Yöntemlerini Takip Edin

Bazı şirketler iş yöntemlerini yani nasıl para kazandığını veya yapılan işlemleri şeffaf bir şekilde yayınlarken, bazıları ise bu tarz bilgileri yayınlamaktan çekinirler. Örneğin, bulut madencilik kapsamında gerçek madencilik yapan şirketler; hangi bloğun ne zaman bulunduğu, dağıtılan para, toplam güç, hisse başı maliyet vb. gibi tüm bilgileri açık bir şekilde yayınlamaktadır. Bu bize şirketin gerçek madencilik yaptığı konusunda fikir verebilir. Sahte madencilik şirketleri ise, hiç bir veri yayınlamadan madencilik yaptığını iddia ederler. Bu tarz şirketlerden uzak durmak paranızı korumak adına önemlidir.

Gerçek Dolandırıcılık ile Kötü Yönetimi Ayırt Edin

Dolandırıcılık bilerek ve kasten kötü niyetli olarak yapılan bir harekettir. Bir şirketin kötü yönetimi ise, elde olmadan hata yapıldığı anlamına gelir. Her iki durumda da kullanıcı zarar görür. Bu nedenle, şirket yönetimi ve çalışanların profesyonel olup olmadığı, hatta ulaşılabiliyorsa CV’leri bile araştırılmalıdır. Bir şirket dolandırıcılık yapmasa bile, kötü yönetimden dolayı kullanıcılarını zarara uğratabilir. Örneğin, bazı durumlarda şirketin gönderdiği bir mailin altına koyduğu bir imza bile firmanın profesyonel olup olmadığı hakkında ip ucu verebilir.

Yaygın Görüşleri Azımsamayın

Eğer bir şirket veya site kripto para topluluğu tarafından sosyal medyada veya forumlarda sürekli olarak konuşuluyor ve dolandırıcılık konusunda eleştiriliyorsa bu görüşü küçümsemeyin. Ortak davranış ve görüşler çoğunlukla şirketler hakkında ciddi ve güvenilir bir veri kaynağıdır. Bu nedenle, kullanıcılar tarafından oluşan ortak görüşü dinleyin.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
 • emine
  3 sene önce

  UFX GÜVENİLİR BİR FIRMAMIDIR

  112
 • Anonim
  6 sene önce

  Bilgilendirme için teşekkürler.

  143
 • napcengari
  8 sene önce

  net olarak güvenilebilir firmalar var mıdır ? cloudhashing zeushash vb firmalar nasıldır?

  135
  • Coin Türk
   CoinTürk
   8 sene önce

   Bu konuda net olarak güvenilir bir firma vardır demek mümkün değil. Ancak diğerlerine göre güvenilirlik ve şeffaflık konusuna daha çok özen gösteren firmalar olabilir. Bu konuda bizim firma ismi vermemiz doğru olmayacaktır. Detaylı araştırma yaparak yatırım yapmanızı öneririz.

   128