X


COVID-19 Aşı Pasaportu Uygulamaları Blockchain Üzerine İnşa Ediliyor

Ülkeler aşılanan vatandaşlarına aşı pasaportları vermeye başladı ve görünüşe göre uygulamalar Blockchain üzerine inşa ediliyor. 
09:20
1 Nisan 2021

Koronavirüs pandemisi online alışverişin, online işlemlerin ve temassız ödemelerin öneminin artmasını sağladı. Bununla birlikte aşılama süreci de kayıtların güvenli ve değiştirilemez bir şekilde saklanmasını önemli hale getirdi. Bu doğrultuda Blockchain teknolojisinin kullanım alanının arttığı ifade edilebilir.

New York’tan Blockchain Temelli COVID-19 Aşı Pasaportu

Elde edilen son bilgilere göre New York, Blockchain destekli bir COVID-19 aşılama pasaportu olan Excelsior Pass’ı çıkardı. New York Valisi  Andrew Cuomo’ya göre pasaport, büyük stadyumlara, düğün resepsiyonlarına ve benzeri halka açık toplantılara girmek isteyen kişiler tarafından kullanılabilir.

Öte yandan Eyalet, Excelsior Pass’ı geliştirmek için teknoloji devi IBM ile ortaklık kurdu. Ayrıca yeni başlatılan Excelsior Pass’i eyaletteki büyük mekanlar şimdiden kullanma sözü verdi. Bunlar arasında önümüzdeki Madison Square Garden ve Abany’deki Times Union Center da yer alıyor. 2 Nisan’dan itibaren Excelsior Pass, diğer küçük sanat, etkinlik ve eğlence mekanlarında da kullanılmaya başlayacak.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bunlara ek olarak New York böyle bir platformu kullanmaya başlayan ilk eyalet oldu. Binlerce kişinin kullanımına açılmadan önce başarılı testler geçiren Excelsior Pass hem Android hem iOS işletim sistemlerinde kullanılabilir durumda.

Güney Kore’den Blockchain Aşı Pasaportu Adımı

Reuters’ın haberine göre Güney Kore de aşılanan vatandaşlara aşı pasaportları dağıtacağını ve bu şekilde hem ekonominin hem uluslararası seyahatlerin iyileşmesini hedeflediklerini belirtti.

Güney Kore Başbakanı Chung Sye-kyun, uluslararası seyahat edenlerin dijital aşı kartı göstermelerine olanak tanıyan bir mobil uygulamanın bu ay resmi olarak başlatılacağını söyledi.

Yapılan açıklamalara göre uygulama “Aşı pasaportu” ya da “yeşil geçiş” olarak adlandırılacak ve herhangi bir sahtekarlığın önlenmesi için de Blockchain temelli çalışacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.