X

Cortex Coin Nedir?

Cortex, yapay zeka demokratikleşmesini sağlamak için açık kaynaklı bir yapay zeka (AI) platformudur.
11:20
14 Ağustos 2020

Cortex, dağıtık ağ üzerinde yüklenen ve çalıştırılan Yapay Zeka (AI) modellerini destekleyen açık kaynaklı, eşler arası, merkezi olmayan bir Blockchain platformudur. Daha basit anlatımla Cortex, yapay zeka demokratikleşmesini sağlamak için açık kaynaklı bir yapay zeka (AI) platformu sunuyor.

CTXC Coin Nedir?

Cortex’in ana hedefi, kullanıcıların Cortex Blockchain’inde akıllı sözleşmeler kullanarak sonuca varabilecekleri son teknoloji makine öğrenimi modellerini Blockchain üzerinde sağlamaktır.

Bunun yanında Cortex, kullanıcıların blok zinciri üzerine makine öğrenimi programları yazmasına ve diğer sözleşmelere bağlı etkileşimleri göndermesine olanak tanıyor. Ayrıca Cortex’in, Cortex Virtual Machine (CVM) adı verilen kendi sanal makinesi bulunuyor. CVM komut seti tamamen EVM uyumludur ve sonuca varma talimatlarını destekler.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Öte yandan dünyanın dört bir yanındaki profesyonel makine öğrenimi araştırmacıları, ilgili veri modellerini Cortex’e yükleyebiliyor. Böylece herhangi bir modele ihtiyaç duyan farklı bir kullanıcı paylaşılan bu modeli kullanabiliyor. Buna ek olarak Cortex platformu, model sağlayıcısı ile modeli kullanan arasında bir köprü oluşturarak, modelin kullanımı ile ilgili bilgilendirme aşamasının oluşmasına da imkan tanıyor.

Cortex platformunun bir de kullanıcılarına avantajlar sağlayan CTXC adlı bir token’ı bulunuyor. Örneğin; kullanıcılar grafik kartları, derin öğrenme makineleri, bulut bilişim hizmetleri gibi yapay zeka ile ilgili ürünleri satın almak için CTXC coin’i kullanabiliyor. Bununla birlikte platformda ödemeler de CTXC token ile yapılabiliyor.

Tüm bunların yanı sıra Cortex kendi Blockchain’ini kullanıyor ve akıllı yapay zeka sözleşmeleri ile ön plana çıkıyor.

Cortex Coin Yorum

Cortec platformu ve CTXC coin yapay zeka, makine öğrenimi ve Blockchain teknolojisini bir araya getirdiği için faydalı bir proje olarak değerlendiriliyor. Ayrıca platform yapay zeka merkezi olmayan uygulamalara (AI dApps) izin verdiği için de kullanıcılar tarafından tercih ediliyor.

Bunların yanında CTXC coin de platformla birlikte değerlendirildiğinde faydalı bir projenin gelecek vaat eden token’ı şeklinde yorumlanıyor.

Aynı zamanda projenin işbirlikçi bir sistemi olması da geliştiricilerin ve yapay zeka araştırmacılarının çeşitli teşvikler alması sağlanıyor. Bu da hem geliştiriciler açısından hem de kullanıcılar açısından bir nevi “kazan-kazan” durumu olarak nitelendiriliyor.

CTXC USDT

Cortex token kullanıcılarının genel itibari ile CTXC/USDT işlem çiftini kullandığı görülüyor. Yazının yayına hazırlandığı sırada ise Binance verilerine göre 1 CTXC coin’i 0.1379 USDT’den işlem görüyor. Bununla birlikte CTXC Binance sayfasına göre cortex coin USDT karşısında son 24 saatte yaklaşık olarak %4 değer kaybetmiş görünüyor.

Öte yandan CoinMarketCap verilerine göre, yazının yayına hazırlandığı sırada CTXC token 0.1392 dolardan işlem görüyor. 34.811.536 USD işlem hacmi ile piyasa değeri sıralamasında 190. sırada yer alan Cortex coin’in genel itibari ile düz ve stabil bir grafiği olduğu görülüyor.

Ayrıca 24 saatlik işlem hacmi yaklaşık olarak 10.660.880 USD olan CXTC token’ın 249.938.725 adedi dolaşımda ve maksimum arz oranı 299.792.458 CXTC.

Son olarak Cortex coin’in tüm zamanlar rekor seviyesini 30 Nisan 2018’de 2.41 dolar ile gördüğünü belirtmekte de fayda var.

CTXC Coin Nasıl Alınır?

Yapay zeka ve makine öğrenimi ile Blockchain teknolojisini birleştiren Cortex platformunun yerle kripto para birimi CTXC token’ı dünyanın en yüksek alım satım işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance ile hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde satın alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar