Çok Daha Kötüsü Kapıda Olabilir! En Büyük Altcoin İçin Büyük Risk!

Tarihin kripto için en zorlu dönemlerinden birine yaklaşıyor olabiliriz.
12:50
7 Mart 2023
Okuma Süresi: 4 Dakika

Kripto paralar 2022 yılı boyunca son derece zor günler yaşadı ve en kötü günler geri kalmış gibi görünüyor. Ocak ve Şubat ayında gelen ralliler de en kötü günlerin geride kaldığını gösteriyordu. Ancak ABD düzenleyicilerin attıkları adımlar çok daha kötü günlerin kapıda olabileceğini gösteriyor. Yatırımcıların haklı tedirginliği altcoinlerin fiyatına da yansıyor.

Tüm Altcoinler Menkul Kıymet Mi?

Ethereum‘un kayıt dışı bir menkul kıymet olarak kabul edilmesi, geleneksel menkul kıymetlerle aynı düzenlemelere tabi tutulmasına ve kripto para birimine olan talebin azalmasına yol açabilir. Ethereum devasa bir ekosistem ve onu vuran düzenleyici baskı binlerce altcoinin tepe taklak yuvarlanmasını sağlayabilecek güçte. SEC henüz Ethereum’un sınıflandırılması konusunda bir karar vermemiş olsa da, Ethereum ve daha geniş kripto piyasası için potansiyel sonuçlar önemlidir. Ethereum bir menkul kıymet olarak sınıflandırılırsa, ek düzenleyici gerekliliklere tabi olacak ve büyüme potansiyelini engelleyecektir. Ethereum, 1934 tarihli Menkul Kıymetler Yasası’nın kayıt ve raporlama gerekliliklerine tabi olacak ve bu da kullanım alanlarını sınırlayacaktır. Alternatif olarak, Ethereum bir emtia olarak sınıflandırılırsa, gelişimi ve kullanımı açısından daha fazla özgürlük ve esnekliğe sahip olabilir. Bu da Ethereum ekosisteminde daha fazla yenilik ve büyümeye yol açabilir.

SEC Başkanı Gensler bir bütün olarak altcoinlerin tamamı için menkul kıymet tanımını kullansa da bu kurumun görüşünü yansıtmıyor. Henüz kripto para şirketleri için bir rehberlik sunmayan SEC’in başındaki ismin bu tarz açıklamaları ise tepki çekmeye devam ediyor. Yani bugünden Ether’in menkul kıymet olduğunu söylemek imkansız. Peki Gensler neden böyle bir açıklama yaptı? Elbette CFTC ile yetki bölüşümünde Bitcoin dışındaki tüm varlıkların kontrolünün kendisine geçmesi için.

Menkul Kıymet ve Emtia Farkı Nedir?

Yatırım yaparken, menkul kıymetler ve emtialar arasındaki farkı bilmek önemlidir. Menkul kıymetler, hisse senetleri, tahviller ve yatırım fonları gibi bir şirketteki mülkiyet hakkını temsil eder. SEC bunları düzenler ve finansal bilgilerin açıklanmasını belirleyen yasa ve yönetmelikler yatırımcıları korur. Diğer tarafta, emtialar borsalarda işlem gören fiziksel mallar veya hammaddelerdir. Altın, petrol ve mısırı düşünün. Genellikle SEC tarafından düzenlenmezler ve değerleri piyasa arz ve talebine göre belirlenir. Emtialar genellikle enflasyona karşı korunmak veya yatırım portföylerini çeşitlendirmek için kullanılır.

Menkul kıymetler ve emtialar arasındaki farkı göstermek için altın örneğini ele alalım. Altın, alım satım şekline bağlı olarak hem menkul kıymet hem de emtia olarak kabul edilebilir. Bir yatırımcı uzun vadeli bir yatırım olarak elinde tutmak amacıyla külçe altın veya sikke satın aldığında, altın bir emtia olarak kabul edilir. Altının değeri piyasa talebi ve arzına bağlı olarak dalgalanacaktır. Bir yatırımcı altın borsasında işlem gören bir fonun (ETF) parçası olarak altın satın alırsa, altın bir menkul kıymet olarak kabul edilir. ETF, altının sahipliğini gösterir ve SEC tarafından düzenlemeye tabidir. Altına maruz kalan yatırımcı bir şirketin altın rezervlerinin karşılığında bastığı ETF kağıtlarını aldığı için altına menkul kıymet cinsinden maruz kalır.

Ethereum (ETH) Menkul Kıymet Mi?

Ether için her iki görüşü de destekleyen bazı argümanlar var. Bunlar zıt görüşlerin %100 haklı olmadığını gösteriyor. Gensler hali hazırda menkul kıymet olduğuna işaret eden özelliklerine odaklanarak Ether’i bu gruba soksa da tam tersine işaret eden özellikleri nedeniyle CFTC onun kendi kontrolüne girmesini isteyebilir.

ETH menkul kıymettir çünkü;

  • ETH ICO ile yatırımcısıyla buluştu. Bu borsalardaki halka arza benzerdir.
  • Token satışı Ethereum ağında bir menkul kıymete benzer bir mülkiyet payını temsil ediyor.
  • Ether’in değerini ağın başarısı belirler
  • Son olarak, Ethereum’un geliştiricileri tarafından, özellikle de ağ yükseltmeleriyle ilgili kararlarla ilgili olarak merkezi bir şekilde kontrol edilmesinin, Ethereum’un merkezi olmayan bir para biriminden ziyade bir menkul kıymet gibi işlev gördüğünü gösterebileceğine dair endişeler vardır.

Bu argümanlara rağmen, Ethereum ekosisteminde bir yardımcı token olarak kullanılması nedeniyle Ethereum‘un bir menkul kıymetten çok bir emtiaya benzediğine inanan birçok kişi de vardır. Yine de yukarıda da bahsettiğimiz gibi ETH için kesin menkul kıymettir veya değildir diyemeyiz. Nitekim SEC de henüz resmi olarak bunu söylemedi.

Eğer SEC tarafından Ethereum net biçimde menkul kıymet olarak sınıflandırılırsa yatırımcılar birçok sorunla karşı karşıya kalacak.

  • ABD yargı bölgesinde ETH pariteleri kaldırılacak.
  • Ethereum Vakfı denetim ve cezaya tabi tutulacak.
  • Ethereum ile iş birliği açıklayan ABD şirketleri projelerini askıya almak zorunda kalacak.
  • Ethereum ağındaki binlerce token ve akıllı sözleşme ABD’li şirketler tarafından terk edilecek.

Tüm bunlar kripto paraların tümünü büyük bir satış dalgasına itecektir ve Bitcoin için bugün gülünç kabul edilen 7-8 bin dolarlık fiyat hedefleri bile o gün geldiğinde iyimser kalabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar