18:00’a Alarm Kurun! Altın, Kripto, Gümüş ve Bitcoin (BTC) Dalgalanacak!

Geç olmadan vakit alarmları kurun ve akşam piyasaları nelerin beklediğinin farkına varın.
14:00
7 Mart 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Geçtiğimiz hafta ve ondan önceki haftalarda şu saate dikkat dediğimizde hep büyük fiyat hareketleri gördük. Bugün de öyle olacak. Bu haftanın geri kalanı için her gün adeta ayrı bir mayınla döşenmiş durumda. Akşam gelecek açıklamalar ise kısa vadede kripto paraların beklediği kırılımı tetikleyebilecek güçte olacak.

Altın, Kripto, Gümüş ve Bitcoin (BTC)

Hepsinin gözü akşam 18:00’da Powell tarafından yapılacak açıklamalarda olacak. Yarın aynı saatte de Fed Başkanı Powell ekonominin güncel durumu ve geleceğine dair yapacağı sunumda konuşacak. Burada söylediği her kelime altın değerinde olacak ve dolar endeksinin hareketlenmesini sağlayacak. Doğal olarak Altın, Kripto, Gümüş ve Bitcoin fiyatlarının da bu süreçte dalgalandığını göreceğiz. Son açıklanan veriler ekonominin güçlü olduğunu gösteriyor ve istihdam artmaya devam ediyor. Enflasyonun yükseldiğine dair sinyaller gelirken istihdamdaki büyüme ve PMI verilerindeki artış Fed’in hiç istemediği bir sonuç doğuruyor.

Fed Mart ve sonraki FOMC toplantılarında aşırı şahin bir duruş benimseyecek mi? Faiz tavanı Aralık sonunda 2023 sonu için tahmin edilen %5,1 tavanının üstüne çıkarılacak mı? Bank of America’nın tahmin ettiği gibi %6’ya yaklaşan ve enflasyonla eşitlenen bir faiz oranı mı göreceğiz? Tüm bunların sinyalini akşam Powell tarafından yapılan sunumda görmeyi umuyoruz. Yapacağı açıklamalar haftaya gelecek enflasyon ve bu Cuma açıklanacak tarım dışı istihdam verisiyle birlikte değerlendirilecek. Günlerdir dümdüz ilerleyen Bitcoin fiyatının akşam itibariyle büyük bir kırılma yaşaması muhtemeldir. Bundan dolayı yatırımcıların gelecek açıklamaları yakından izlemesi ve risklerini yeniden gözden geçirmesi gerekebilir. Akşam 18:00 itibariyle anlık olarak buradan paylaşmaya devam edeceğiz.

Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralar

Kripto paraların kümülatif değeri 1 Mart’ta 1,04 trilyon dolarlık direnç alanı tarafından reddedildiğinden beri düşüyor. Kümülatif değer 955 milyar dolarlık destek alanına yakın seyrediyor. En olası senaryo, TOTALCAP’in düşeceğini ve bu destek alanını doğrulayacağını gösteriyor. Ancak, hareket yeniden ivme kazanırsa, TOTALCAP yeniden 1,04 trilyon dolara yükselebilir. Eğer düşüş gelirse altcoinlerde mevcut seviyelerden asgari %10’a varan düşüşler görebiliriz. Bu akşam gelecek açıklamalar bu kırılımı tetikleyecek güçte olacak.

Bitcoin fiyatı 24 Şubat’ta yükselen bir destek hattından aşağı kırıldı. Dört gün sonra da bunu direnç olarak doğruladı. Hareket ayrıca 23.800 dolarlık direnç alanını doğruluyor. BTC fiyat hareketinin düşüş eğiliminde olduğu düşünülüyor. Olası senaryo Bitcoin fiyatının 20.800 dolara geri çekilmesi olacak. Öte yandan, BTC yeniden ivme kazanırsa, bir kez daha 23.800 dolar direnç alanına hareket edebilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar