Kripto Paralar Buraya Gidiyor! Bitcoin Kısa Vadeli Tahminler!

Bitcoin fiyatı büyük ihtimalle bu seviyeye gidiyor. Kripto paralar nasıl etkilenecek? Son rapor bize ne anlatıyor?
15:30
7 Mart 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin fiyat 22.300 dolar seviyesini korumaya çalışıyor ancak yoğun gündem satıcıların lehine ve baskı artıyor. Kral kripto para biriminin kar ve panik satışlarıyla birlikte yaşadığı kayıplar Fed’in tavan faizleri %6’ya çekebileceği endişeleriyle körüklendi. Ardından Silvergate iflası ve Coinbase borsasının BUSD için delist kararı satışların tuzu biberi oldu.

Bitcoin (BTC) Yorum

Güncel veriler Bitcoin’in 20.000 doların altına düşebileceğini gösteriyor. Glassnode tarafından yayınlanan son haftalık bültende kısa vadeli Bitcoin yatırımcıların direnci şekillendirdiği ihtimaline değiniliyor. Bitcoin 25.000 dolara tırmandıkça 155 gün veya daha kısa süredir BTC tutanlar pozisyonlarından ciddi kazançlar elde etmeye başladı. Bu da onları daha hızlı al/sat yapmaya itti. Bu durum, Bitcoin piyasa değeri ile ağ üzerinde taşınan coinlerin değerini karşılaştıran piyasa değeri-gerçekleşen değer (MVRV) metriği tarafından da teyit ediliyor.

Glassnode şunları yazdı;

“Bu iki ölçütü karşılaştırarak MVRV, fiyatın ne zaman ‘adil değerin’ üstünde ya da altında olduğunu anlamak ve piyasa karlılığını değerlendirmek için kullanılabilir”.

MVRV, BTC fiyat direncinin bir alanı olarak ortaya çıkan 23.800 dolar ile aynı zamana denk gelen birkaç ayın en yüksek seviyelerine giden yolda 1,2’yi geçti.

“Kısa vadeli yatırımcıların (STH) kar alma olasılığı, ortalama STH’nin %20+ parada olduğu ve 1,2’nin üzerinde bir STH-MVRV döndürdüğü dönemlerde artma eğilimindedir. 23.800 dolar eviyesindeki son ret, STH-MVRV durmadan önce 1,2 değerine ulaştığı için bu yapıyla rezonansa giriyor. Piyasa 19.300 dolara dönerse, STH-MVRV’yi 1,0 değerine geri getirecek ve spot fiyatların bu yeni alıcı grubunun maliyet temeline geri döndüğünü gösterecektir.”

Kripto Paralar Yorum

Bitcoin’in 19.300 dolara dönmesi Glassnode tarafından bu kısır döngünün kırılması için şart olarak gösteriliyor. Önümüzdeki saatlerde yaşanacak gelişmeleri düşünürsek buna zemin hazırlayacak şeyler yaşayabiliriz. Kripto paraların kümülatif değerinin 955 milyar doları hedeflediği ortamda bahsi geçen seviye son derece makul görünüyor. Şimdilik makro ekonomik veriler ve kısa vadeli yatırımcıların davranış durumu fiyatın 19.300 dolarlı seviyelere geri çekilebileceğini gösteriyor.

Glassnode son olarak şunları yazdı;

“Bitcoin ekonomisi genellikle yalnızca geleneksel teknik analizde yaygın olarak gözlemlenen seviyelere değil, aynı zamanda zincir üzerinde basılan çeşitli yatırımcı gruplarının psikolojik maliyet tabanı seviyelerine de tepki verir. Bu sadece gerçekleşen fiyat açısından değil, aynı zamanda arzları içinde tutulan kar ve zarar derecesi açısından da gerçekleşir. Bu mercekten bakıldığında, piyasa şu anda yukarıda Eski Arzın Gerçekleşen Fiyatı ve ayrıca 2018 döngüsünün dibinden bu yana aktif olan ortalama Balina ile sınırlanan bir geçiş aşamasında bulunuyor.”

“Eski” arz olarak adlandırılan arzın gerçekleşmiş fiyatı – toplamda en son hareket ettiği fiyat – şu anda 23.500 dolar seviyesinde bulunuyor ve bu da bölgeyi kilit bir savaş alanı olarak daha da güçlendiriyor. Aşağı yönde, Bitcoin‘in birleşik gerçekleşmiş fiyatı 19.800 dolar seviyesinde ve bu seviye de destek olarak ayılara direnç gösterebilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI