X


Çin Merkez Bankasından Kripto Para Girişimi

Çin merkez bankası kripto para işlemlerine olanak verecek bir platform geliştirmek için dört kripto para uzmanı aradığını duyurdu.
17:00
13 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin Halk Cumhuriyeti kripto paralara karşı şimdiye dek olumsuz bir yaklaşım sergiledi. Kripto para işlemlerinin ve ICO’ların yasak olduğu ülkede yine de birçok kripto para kullanıcısı bulunuyor. Ülkenin merkez bankasının geçtiğimiz günlerde yayımladığı bir duyuru akıllarda soru işaret bıraktı. Çin merkez bankası (PBoC) kripto para uzmanı aradığını duyurdu.

Duyuruda bankada kripto para işlemleri gerçekleştirilmesine olanak verecek bir platform oluşturmaya yardım edecek dört kripto para uzmanı arandığı belirtiliyor. Kripto paralara karşı yasaklayıcı bir tavra sahip olan ülkenin merkez bankası tarafından yapılan bu hamle kullanıcıları şaşırttı.

PBoC bünyesinde görevli Dijital Para Enstitüsü görünüşe bakılırsa bankanın faaliyetlerini kripto para alanına kadar genişletmeyi planlıyor. Bankanın aradığı dört kripto para uzmanından ikisinin mühendis olarak hizmet vereceği ifade ediliyor. Diğer iki uzmanın ise ekonomi hukuku ve finans alanlarında derin bilgi birikimine sahip olması bekleniyor.

Çin merkez bankasının resmi web sayfasına koyulan bir tanıtım filminde konuya ilişkin bilgilere yer veriliyor. Söz konusu iki mühendisin hem büyük veri platformu hem de çip işlemcileri geliştirmeleri bekleniyor. Konu hakkında detaylı bilgiler yapılan duyuruda ifade edilmiş. Aranan uzmanlarda bulunması gereken niteliklerden bazıları ise şu şekilde: İhtiyaca yönelik yazılım sistemleri geliştirme, şifreleme teknolojisi ve güvenlik modelleri, kripto para işlemlerinde gerekli olacak diğer teknolojiler hakkında bilgi sahibi olma.

Geçmişte vatandaşlarını kripto paraların teşkil ettiği riskler konusunda defalarca uyaran PBoC’nın bu hamlesi kullanıcıları şaşırtacak cinsten. Bilindiği üzere banka kendi sabit coin’ini başlatmanın da yollarını arıyordu. Yasaklar diyarı Çin’de meydana gelen bu hamleler kripto paraların kat ettiği mesafeyi herkese ispat eder nitelikte.

Kaynak: Bitcoinnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar