Çin Kripto Paralara Karşı Duruşunu Değiştirecek Mi?

Özet

  • Çin yasama organları Blockchain ve kripto para düzenlemelerinde baskıcı duruşunu sürdürüyor.
12:00
14 Mart 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçmişte Çin kripto paralara karşı sert bir duruş sergilemişti. Kripto para borsaları yasaklandı, kripto para alıp satmak zorlaştırıldı, ICO’lar engellendi. Çin’de son zamanlarda yeni bir Blockchain düzenlemesi konuşulmaya başladı ve düzenleyici görüşlerinin değişmediği anlaşıldı.

Çin Blockchain Yasaları

“Anonimliği ortadan kaldırmak” için düzenlenecek Blockchain yasaları Çin’in hala kontrolü bırakmak istemediğini gösteriyor. Blockchain sektörü düzenlenecekse muhtemelen daha sıkı koşullar altında bir düzenlemeye tabi tutulacak. Çin merkezli haber kanalı Securities Daily’e göre bazı Çinli yetkililer bu yıl içerisinde yasaları sıklaştırmayı planlıyor.

Çin yasama meclisi National Peoples’s Congress’in (NPC) başkan yardımcısı Shi Guili dijital varlıkları düzenleme konusunun çok önemli olduğunu belirtti. Guili bu yıl NPC’ye Bitcoin ve benzer kripto paraların fiat-olmayan para olarak değerlendirilmesini ve tanımlanmasını içeren bir öneride bulundu. Aynı zamanda Guili kripto paraların fiat para birimlerinden farklı olduğunu halka anlatmak gerektiğini, borsaların da bu yönde çaba sarf etmesini sağlayacaklarını ifade etti. Ek olarak Guili fiat destekli kripto paralardan haz etmediğini, stabil coin’lerin fiat para birimlerinin dengesini bozabileceğini dile getirdi.

Çin’de Düzenlemeler

Guili’nin düzenleme çerçevesi oluşturma çabalarına destek veren yasal danışma kurumlarından birinin üyesi Gong Fuwen, merkez bankalarının bastığı dijital para birimleriyle kripto paraların aynı kefeye konmaması gerektiğini ve yasaklanması öne sürdü. Fuwen kripto paraların eğer ICO için kullanılıyorsa özel menkul kıymet olarak değerlendirilmesinin faydalı olacağını ifade etti.

Genel bakıldığında Çin düzenleyicileri oldukça sıkı denetlemeler yapacak gibi görünüyor. Çin düzenleyicileri halen 2017 yılında yaşanan ICO patlamasının etkilerini unutamıyor. Bu yüzden Çin’in halen kripto paralara sıcak yaklaşmadığını ve yakın zaman içerisinde daha fazla yasaklamanın ve önlemin getirileceğini öngörebiliriz.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI