reklamı kapat

Büyük Bir Çöküş Hikayesi: Token 5 Dakikada 4.000 $’dan 1 $’a Düştü!

Bu DeFi token’ı adeta bir çöküş hikayesi yazdı ve düşmeye de devam ediyor.
09:36
3 Eylül 2020

DeFi ekosistemi popüler olmaya başladığından bu yana çok garip şeyler yaşandığına şahit oluyoruz. Son olarak da bir şaka token’ı olarak ortaya çıkan ve meme projesi olarak nitelendirilen “Hotdog” piyasaya sürüldükten sonra 24 saat içinde sıfırlandı.

24 Saatte Büyük Çöküş

Yakın zamanda piyasaya sürülen Sushi ve Kimchi platformlarının izinden giden ve popüler bir token borsası, likidite platformu olan Uniswap’in bir benzeri olan Hotdog, likidite sağlayıcılarının gözüne girebilmek için yüzde bir milyon gibi devasa bir kar sözü verdi. Ancak görünen o ki yeni piyasaya sürülen DeFi protokolü başarılı olamadı.

HotdogSwap 2 Eylül’de piyasaya sürüldü ve Uniswap analitik kontrol paneli Uniswap.info’ya göre fiyatı 5.000 doların üzerine çıkan ve büyük ölçüde likit olmayan bir token sundu. HotdogSwap kontrol paneline göre, bu token yazım anında 0,0172 dolar değerinde bulunuyor.

Bunların yanı sıra yazının sonunda da görebileceğiniz gibi Hotdog sadece beş dakika içinde 4.000 dolardan 1 dolara geriledi. Bunun üzerine “Lowstrife” ve “Ivan on Tech” gibi kripto Twitter’ın ünlü isimleri ekosistemde büyük bir çöplük olduğuna değindi. Ayrıca yatırımcı Edward Morra da çöküşü Bitconnect’e benzetti ve son 24 saat içinde çöküş yaşayan diğer değersiz DeFi token’larının örneklerini paylaştı.

Meme Token’ları

Sushi’ye benzer şekilde Hotdog, çoğu koşulda kullanıcıların protokol ücretlerinin bir kısmını kazanmalarına imkan sunacak şekilde HOTDOG token’larını Uniswap likidite havuzuna yatırmasına izin veriyordu.

Ancak Uniswap’te her token’ın listelenebiliyor olmasının büyük problemler yarattığı ve yaratmaya devam edeceğinin de altı çiziliyor. Çünkü yapılan açıklamalara göre, burada listelenen token’lar likidite oluşturulması için topluluk tarafından destekleniyor ve bu da fiyatların anlamsız şekilde şişirilmesine ya da yukarıdaki örnekte de olduğu gibi anlık olarak çakılmasına sebep oluyor.

Bu sebeple de analistler DeFi ekosisteminin oldukça büyük potansiyeli olduğunu, ancak çok dikkatli olunması gerektiğini ifade ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

  • faruk
    2 hafta önce

    bu gibi yeni çıkan tokenlari bir sefer işlem yapıp arka na bile bakmayacan bence

    0