Buterin: “Ethereum’dansa Binance’in Merkezsizliğini Tartışın”

10:00
24 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cointelegraph’ın haberine göre Vitalik Buterin, Binance’in merkezsiz borsasının (DEX) merkezileşmeye başlamasının, Ethereum’dan daha iyi bir tartışma konusu olduğunu düşünüyor. Ethereum kurucu ortağı bir Twitter paylaşımında, Ethereum’un ve Binance DEX’in merkezsizliği hakkında yorumlarda bulundu ve bunun üzerinden bir tartışma başlattı.

Ethereum’un Merkezileşmesi

Yakın tarihli bir röportajını paylaşan Buterin, Ethereum’un merkezileşmek gibi bir sorunu olmadığını dile getiriyor ve şu ifadeleri kullanıyor:

Aptalca olduğunu düşündüğüm kısım, Ethereum merkezileşmekle ve ICO’lara da bunu yapmakla elelştiriliyor. Ancak sonra ICO’lara izin verilen bir platform üzerinden token satışı yapmaya başlıyorlar.

Paylaştığı tweet’te Vitalik, BTSE platformunun tanıtım videosunu yapan Magical Crypto Friends‘e de hitap etti. BTSE’nin küresel pazarlama direktörü Lina Seiche Cointelegraph’a yaptığı açıklamalarda Buterin’in, Magical Crypto Friends’in Ethereum’u merkezileştirdiğini iddia etmesinin gerçeğe uygun olmadığını dile getirdi ve şu açıklamaları yaptı:

Ethereum’a yönelik eleştiriler büyük ölçüde sahte reklamlardan ve Ethereum’a yatırım yapan insanların yanıltıcı olmasından kaynaklanıyor

Binance DEX Merkezi Mi?

Bunun yanında Buterin paylaşımlarında Şubat 2019’da kripto para birimi borsası Binance’in başlattığı ve merkezsiz borsa olarak tanıtılan Binance DEX hakkında da yorumlar yaptı. Buterin’e göre Binance’in merkezsizliği sadece ismindeki DEX’ten kaynaklanıyor ve neredeyse merkezi bir uygulama… Buterin konuyla ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

Binance, BTC seven insanlar için Ethereum’dan daha iyi bir hedef gibi görünüyor.

Bunalrın yanında Binance DEX’i eleştiren tek kişi Buterin değil. Örneğin, Twitter’da ünlü bir isim olan Whale Panda da Şubat 2019’da yaptığı açıklamalarda, “JPM coin ne kadar kripto para birimiyse Binance DEX’te o kadar merkezsiz bir borsa.” ifadelerini kullanmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar