Bu Ülkede Bitcoin’in Fiyatı Her 18 Günde Bir İki Kat Artıyor

Özet

  • IMF'in Latin Amerika ülkelerine yönelik yayımladığı raporda Venezuela, Weimar Cumhuriyeti Almanyası'na benzetildi. Ayrıca ekonomik durumdan Caracas hükümeti sorumlu tutuldu.
13:38
9 Ağustos 2018

IMF, şu sıralar modern iktisat tarihinin en ağır kriziyle boğuşan Venezuela’daki enflasyon oranının yıl sonuna kadar yüzde bir milyona ulaşabileceğini açıklamıştı. IMF’in raporunda devlet başkanı Maduro’nun bütçe açığını, para arzını arttırarak kapatmaya çalışmasının enflasyonu körüklediği belirtilmişti.

Venezuela’daki Bitcoin fiyatı her üç haftada bir ikiye katlanıyor. Venezuela Bolivar’ının hiperenflasyonun pençesinde her geçen gün kan kaybetmesi nedeniyle halk Bitcoin’e yöneldi. Hal böyle olunca ülkede Bitcoin’in işlem hacmi de rekor seviyeye ulaştı.

Sadece bir yıl önce Venezuela’da bir fincan kahve 2.300 bolivara içilebiliyordu. Ancak Bloomberg’in Cafe Con Leche endeksine göre bugün Venezuela’da bir fincan kahve içmek isterseniz 2 milyon Venezuela Bolivar’ı ödemek zorundasınız. Bloomberg’in verileri ülkeyi kasıp kavuran enflasyonun etkisini en net haliyle gözler önüne seriyor.

IMF’in “Venezuela’daki enflasyon yıl sonuna kadar yüzde bir milyona ulaşabilir” uyarısı ülkedeki fiyatların her 18 günde bir ikiye katlanması anlamına geliyor. Halkın büyük bir kısmının yoksulluk sınırının altında yaşadığı Venezuela’da un, yumurta, ekmek gibi temel gıda malzemeleri için astronomik oranlarda para harcanıyor.

Enflasyon nedeniyle bolivardan umudu kesen halk çözümü Bitcoin’de buldu. Coin.dance’e göre ülkede Bitcoin’in işlem hacmi haziran ayından bu yana iki kattan daha fazla artarak 17 trilyon bolivara ulaştı.

Haberimizin hazırlandığı sırada exchangerate.guru verilerine göre Venezuela’da 1 BTC, 1 milyar bolivar değerinde. Ayrıca Venezuela Merkez Bankası Banco Central de Venezuela’nın güven kaybetmesi nedeniyle ülkedeki gerçek döviz kuru bilinmiyor.

Ülkede Bitcoin’in işlem hacmindeki astronomik artış halkın alternatif bir para birimi arayışında olduğunu gösteriyor. Venezuela Bolivarı’na karşı Bitcoin’in “satoshi” denilen en küçük biriminin kazandığı değer, itibari para birimlerinin nihai kaderini gözler önüne seriyor.

Ayrıca enflasyonun artmasıyla birlikte ülkede Bitcoin’e olan talebin de ciddi bir oranda artacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar