Bu NFT Projesinin Discord Sunucusu Dolandırıcıların Hedefi Oldu! Yüzlerce Solana Çalındı!

Fractal, saldırı kurbanlarının kayıplarını tamamen telafi edeceğini açıkladı.
20:30
22 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Medyaya yansıyan bilgilere göre yakın zamanda piyasaya sürülen oyun NFT pazarı Fractal tarafından yürütülen bir Discord sunucusu saldırıya uğradı. Discord üyelerinin 373’ü toplamda 150.000 dolar değerinde 800 Solana’yı bilgisayar korsanına kaptırdı.

Fractal Projesi Saldırganların Hedefi Oldu

Fractal’ın duyurular kanalında yayınlanan açıklamaya göre sahte bir para basma bağlantısının yayınlanması sonucunda üyeler dolandırıldı. Fractal, saldırı kurbanlarının kayıplarını tamamen telafi edeceğini açıkladı. Fractal, diğer Discord kanallarının da aynı anda bir saldırıya uğramış olabileceğini ve bilgisayar korsanını izlemek adına birlikte çalıştıklarını belirtti.

Fractal bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce piyasa sürüldü. NFT dünyasında şimdiden büyük bir isim hale gelen proje, önemli bir hack saldırısında yara aldı. Resmi açıklamada şunlar belirtildi: “Topluluğumuzda 100.000’den fazla üye olduğu göz önüne alındığında bilgisayar korsanının community’mizin yalnızca %3’ünü kandırmayı başarması oldukça etkileyici.”

Dolandıcıların Sıklıkla Kullandığı Yöntem

Bir Twitter gönderisinde ise kurucu ortak Justin Kan, Fractal üyelerini kripto cüzdanları için her zaman bir burner kullanmaya ve her zaman bunun gibi dolandırıcılıklara karşı tetikte olmaya teşvik etti. Bunun gibi durumlarda dolandırıcılar, rug pull ve alıcıların parasını hedefleyen kullanıcı cüzdanlarına erişim adına hareket eder.

Birçok örnekten de görüleceği üzere kripto endüstrisi hack olaylarına aşina hale geldi. Şimdilik Fractal gibi şirketlerin kullanıcıları gayretli ve sabırlı olmaya davet etmekten başka yapabileceği bir şey yok. Sonuç olarak, kriptoda “geri al düğmesi” bulunmadığı için kararlar için en iyi stratejiyi belirlememiz gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar