reklamı kapat

Bu Durum ETH Fiyatını Yerle Bir Edebilir Ama Ethereum Yatırımcıları Korkmuyor

Büyük bir düşüş tehlikesi olsa da bazı sebeplerle Ethereum yatırımcıları oldukça sakin.
08:02
28 Eylül 2020

Ortaya çıkan son bilgilere göre KuCoin hack saldırısını gerçekleştiren kötü niyetli kişiler çaldıkları ETH-20 token’larını UniSwap’te satıyor. Her ne kadar yapılan bu hamle ile saldırganlar merkezsiz ve Ethereum tabanlı bir borsada yaptıkları işlemlerle Ethereum (ETH) elde edebiliyor olsa da kripto paraların doğası gereği işlemler hala izlenebilir durumda. Yani hacker’lar tam anlamıyla çaldıkları paraları aklamış sayılmazlar.

Fonlar Hala İzlenebilir

Ethereum Blockchain ağında yapılan tüm işlemler Blockchain araştırmacıları kullanılarak izlenebilir, yani token’lar Ethereum’a dönüştürülse bile çalınan miktarlar hala iz bırakıyor. Bu da borsaların çalınan fonların bulunduğu adresleri dondurmasına imkan tanıyor ki birçok borsa da bunu yaptığını açıkladı.

Dolayısıyla takip edilme ihtimali varken fonların tamamını birden elden çıkarmak saldırganların yakalanmasına sebep olacağı için hacker’lar açısından  riskli bir durum oluşturuyor. Bu sebeple de borsalar hacker’ların kendi borsalarına gönderdikleri fonları anında donduruyor.

Örneğin; Bitfinex ve Tether baş teknik sorumlusu Paolo Ardoino, konuyla ilgili olarak Tether’in 33 milyon dolarlık USDT’yi dondurduğunu açıkladı. Ancak Ardoino yaptığı açıklamasında, fonları dondurmak için izlenmesi gereken katı kurallar olduğunu vurguladı. Ardoino, her ne kadar borsaların fonları durdurma hakkı olsa da bunun zorlu kurallara tabii olduğunu ve yatırımcıların buna güvenerek dikkatsiz davranmaması gerektiğini belirtti.

Öte yandan Tether, KuCoin ile temasa geçen Binance ve Bybit gibi fonları ve büyük borsaları aktif olarak takip ettiğinden, fonları satmak giderek zorlaştı. KuCoin CEO’su Johnny Lyu konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bu konuda çalışmak için Huobi, Binance, OKEx, BitMax ve Bybit gibi birçok büyük kripto borsasının yanı sıra Blockchain projeleri, güvenlik kurumları ve kanun uygulayıcılarla temas halindeyiz. Bazı etkili önlemler alındı ve yakında daha fazla ayrıntıyla güncelleme yapacağız.”

Ethereum Yatırımcılar Korkmuyor

Hacker’ların elindeki tüm ETH’ları bir anda satması Ethereum fiyatında çok büyük bir düşüşe sebep olabilir. Ancak Ethereum Blockchain’i ile ETH’ların izlenebilir olması bu olasılığı analistlere ve uzmanlara göre ortadan kaldırıyor. Çünkü böyle büyük bir satış halinde saldırganlar çok kolay bir şekilde yakayı ele verebilir.

Dolayısıyla bu durumun ETH fiyatı üzerinde bir etkisinin olmayacağı düşünülüyor. Yatırımcılar da bu sebeple oldukça rahatlar. Özellikle Bitcoin fiyatının artışta olduğu dönemde ETH’un bir düşüş yaşamayacağı düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.