X


Bu Dünyadan Göçtüğümüz Zaman Kripto Paralarımıza Ne Olacak?

Dolaşımdaki kripto paraların bir kısmı ölü yatırımcılara ait.
10:00
29 Ekim 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kripto paraların güvenliğini sağlamak her zaman dikkat gerektiren bir mesele olmuştur. Ancak kripto paralar en basit haliyle kod olduğu için miras bırakmakta oldukça zor olabiliyor.

Bitcoin küresel piyasada boy gösterdikten sonra birçok yatırımcı hayatını kaybetti. Tabii yatırımlarından yakınlarına bahseden ve şifrelerini paylaşanlar için ortada bir sorun yok ancak yatırımcı özel anahtarlar kullanıyor ise o zaman sahip olduğu her şey anonim hale gelebilir. Buna benzer vakalarda birçok merhum milyonlarca dolarlık kripto parayı sahipsiz bırakıp gitti.

Nisan ayında Matthew Mellon adında bir şahıs bu dünyadan göçmeden önce yaklaşık 2 milyon dolar kripto para yatırımı yaptı. Forbes’in haberine göre Mellon’ın yatırımı şu an 1 milyar dolar değere ulaştı. Ancak Mellon cüzdanlarına erişim iznini kimseye vermediği için kripto paralar esir kalmış durumda. Bir analiz şirketine göre dolaşımda olan Bitcoin’lerin yaklaşık %25’i bu şekilde kayıp durumda. Şirketin tahmini 23,5 milyar dolar değerinde coin ölülere ait.

Diğer yandan kripto paraları miras bırakmanın birkaç yolu bulunuyor. Kripto para yatırımcıları olarak eğer kripto paraların geleceğine inanıyorsak bizden daha uzun yaşayacaklarını kabullenmemiz gerekiyor. Bazı yatırımcılar şifre ve bilgilerini yakınlarına vererek bu sorunu eski usul çözüyorlar. Fiziksel olarak kasalarda saklanan bilgiler başına bir şey gelmezse faydalı oluyor. Ancak bu yolla başkalarına %100 güvenmiş oluyorsunuz ki duygusal bir çözüme kavuşulmuş oluyor. Başka bir seçenek ise dijital şekilde bilgileri güvenli hale getirmek. Örneğin şifre ve dijital bilgileri kaydeden birçok yazılım bulunuyor.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar