Kriptoların Düşüşlerine Direnç Gösteren Bu Altcoin Yüzde 20 Düşebilir!

Kripto para birimleri, genel bir düşüş eğilimi gösterirken direnen bu altcoin, önemli bir direnç seviyesinde bulunuyor ve yüzde 20 kadar düşebilir.
14:50
9 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Fed’in faiz oranı açıklamaları sonrası tutunduğu para sıkılaştırma politikasıyla kriptolar, düşüşlere engel olamıyor. Bu süreçte Monero (XMR), tüm kriptoların aksine aralıklarla yükseliş ivmesi göstermiş ve düşüşlere direnmişti. En son geçtiğimiz hafta gelen Fed açıklamalarından sonra bile XMR, düşüşe karşı koyabilmiş ve küçük sıyrıklarla durumu atlatabilmişti. Ancak grafiklerine bakıldığında XMR’nin önemli bir direnç seviyesinde olduğu görülüyor.

XMR Fiyat Hareketleri

Genel olarak bakıldığında Bitcoin (BTC), haftayı %11,5 düşüşle tamamlarken Ethereum (ETH) ise aynı dönemde %11 kadar düşüş sergiliyor. Ayrıca kripto piyasasının değeri yaklaşık %9 kadar düşerek 200 milyar dolarlık bir kayıp yaşadı. Bu süreçte XMR, geçtiğimiz haftayı %2,37 bir artışla kapattı ve tüm kriptolardan ayrılarak artış sergileyebilmesiyle göz doldurdu. Bu yazı yazılırken ise XMR, son 24 saatteki %2,4 kadar düşüşüyle yaklaşık 206 dolardan işlem görüyor.

XMR, düşüş eğilimine girmiş gibi gözüküyor ve bu eğilimin Monero’nun bu ayki hard fork güncellemesi öncesi gelmesi şaşırtıyor. Ayrıca XMR’nin 50 günlük üstel hareketli ortalamasına bakıldığında 214 olduğu görülüyor. XMR, 290 dolar civarından beri aslında genel bir düşüş gösteriyor ve özellikle 201 dolar XMR için önemli bir direnç noktasını işaret ediyor. Zaman zaman 201 doların altını deneyen XMR, eğer bu fiyatın altına tekrardan düşerse bu sefer durumu kurtaramayabilir ve %20’ye varan bir düşüş sergileyerek yaklaşık 160 dolara kadar düşebilir.

Ağ Güncellemesi

XMR’nin 200 haftalık EMA’sının 161 dolar civarında olduğu görülüyor. Bu gidişatla XMR’nin ya 160 dolara kadar düşeceği ya da bir şekilde güncelleme ile tokenın fiyatının toparlanıp yukarı yönlü ivmesine devam edeceği düşünülüyor.

Bu süreçte Monero, GitHub’ta paylaştığı gönderisine göre yükseltmenin test sürümünü 16 Mayıs’ta yayınlamayı bekliyor. Ekip, bu güncelleme ile Monero’nun ağ güvenliğini artırmayı planlıyor. Ayrıca ekip, bu güncelleme sonrası hard fork ücretlerinin de düşeceğini belirtiyor. Tam güncelleme geçişinin ise 16 Temmuz’da tamamlanması bekleniyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolayısıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar