X


3 Altcoin’e Balina Akını: Fiyatlar Düştükçe Topluyorlar

Kripto para piyasalarının son iki ayda büyük oranda değer kaybetmesi balinaları durdurmuş değil. Dev kripto para balinaları hızla birikim yapıyor ve Santiment'ın verilerine göre hedeflerinde özellikle üç altcoin var gibi duruyor.
10:30
24 Haziran 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasaları, son iki ayda büyük oranda değer kaybetti ve birkaç büyük balina birikim yapmak için fiyatlardaki düşüşü kullanıyor gibi görünüyor. Kripto paralardaki çöküşün ardından kripto para piyasalarının toplam değeri 500 milyar doların üzerinde düşüşle 2021’in başından bu yanaki en düşük seviye olan 900 milyon doların altına düştü. Bitcoin ve Ethereum gibi büyük çaplı kripto paraların çoğu yılın ilk gününden bu yana değerinin yüzde 50’sinden fazlasını kaybetti. İkilinin yaşadığı değer kaybı aynı zamanda diğer büyük altcoin‘leri de etkiledi ve bunun bir sonucu olarak Bitcoin’in piyasa hakimiyeti yüzde 43’üne yükseldi.

Bu Altcoin’lerden Aldıkça Alıyorlar

Kripto paralardaki sert düşüşün büyük balinalarını alım yapmaya ittiği görülüyor. Blockchain analitik şirketi Santiment‘ın sağladığı son veriler, balinaların özellikle üç altcoin’de birikim yaptıklarını ortaya koyuyor.

DeFi protokolünün kendi adını taşıyan ağın yerel varlığı AAVE, balina birikiminin bu ayın başlarında toplam arzın yüzde 42’sinden yüzde 47’ye çıkışını gördü. Etherum tabanlı DeFi protokolü, kilitlenen toplam değere göre ikinci en büyük protokol konumunda ve ayın başlarında verdiği sert kayıpların ardından toparlanmaya hazır gibi görünüyor. Bir DeFi protokolünün erimesine ilişkin korkuların hafiflemiş olması balinaların AAVE’ye olan ilgisini de artırıyor olabilir.

The Sandbox metaverse’in yerel varlığı olan SAND da proje bir dizi üretken ortaklık duyururken istikrarlı bir birikim akışı görüyor. Sandbox’ın üretken medya markaları ile ortaklıklar kurması diğer metaverse altcoin‘lerine kıyasla balina ilgisini tetiklemiş gibi duruyor.

Ethereum tabanlı protokol Loopring’in yerel varlığı olan LRC de son üç ayda balina birikiminde yüzde 6’lık sıçrama gördü. Bu sıçrama fiyattaki düşüşüne rağmen geldi.

ADA, YFI ve DOGE’de Balina Çıkışı Var

Cardano (ADA), Yearn Finance (YFI) ve Dogecoin (DOGE), balina seviyesi yatırımcı sayısında düşüş görülen altcoin’ler olarak öne çıkıyor. Özellikle ADA, son üç ayda toplam varlıklarının yüzde 10’undan fazlasının boşaltılmasıyla en büyük balina çıkışını gören altcoin oldu.

YFI, ayrıca üretken kurucusu Andre Cronje’nin DeFi protokolünü bırakmasının ardından düzenli bir balina çıkış gördü. Cronje’nin önemli bir rol oynadığı bir başka proje olan Fantom projesinden de ayrılması altcoin’de balina çıkışını tetikledi.

En büyük köpek temalı kripto para DOGE, yatırımcıların Elon Musk’tan gelen olumlu yorumlardan etkilenmemesi nedeniyle balina ilgisinin azaldığı altcoin’lerden biri. Altcoin üzerindeki balina ilgisi bu yıl büyük ölçüde düştü ve yatırımcılara satın alım yapmaları için çok daha az ipucu verdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar