reklamı kapat

“BTC Volatilitesinin Büyük Hisse Senetlerinden Farkı Yok”

Ünlü ekonomiste göre Bitcoin volatilitesi ile Apple ve Amazon hissselerinde yaşanan volatilite arasında hiçbir fark yok.
09:00
11 Mayıs 2020

Bitcoin’in ortaya çıktığından bu yana en belki de en çok eleştiri alan özelliği volatilitesi oldu. Ancak bir ekonomist ve televizyon programı sunucusu olan Max Keiser’a göre, fiyat hareketliliği söz konusu olduğunda Bitcoin’in Amazon ve Apple gibi en iyi hisse senetlerinden hiç bir farkı yok.

U.Today’in haberine göre ünlü isim konuyla ilgili açıklamalarında, “Bitcoin’in volatilitesi AAPL veya AMZN ya da herhangi bir büyük hisse senedinden farklı değil. Volatilite konusunda endişeli olan iktisatçılar, hiçbir zaman bu büyük hisse senetlerine sahip olmayanlar. Bu yüzden hiç milyarder olan iktisatçı yok.” ifadelerini kullandı.

Telaşa Gerek Yok

2020 yılında hem kripto para piyasalarında hem geleneksel piyasalar volatilite oldukça yüksek seyretti. Bu sebeple yatırımcılar attıkları her adımı temkinli bir şekilde atmak zorunda kaldı. Örneğin; petrol Şubat ayındaki hareketleriyle Bitcoin’in voaltilitesini bile geride bıraktı ve 20 Nisan eksi fiyatlara düştü. Yani petrol almak isteyen herhangi bir kişi para ödemek yerine üstüne para alacak seviyeye geldi.

Öte yandan Mart ayında yaşanan piyasa çöküşüyle hem kriptolar hem geleneksel varlıklar tarihe adını Kara Perşembe olarak yazdıran çok kötü bir gün geçirdi. Çünkü piyasadaki düşüşler tarih kitaplarında yer alacak cinstendi.

Bununla birlikte Keiser’a göre bu fiyat hareketliliklerinden korkan ekonomistler asla zengin olamıyor. Çünkü anlaşılan o ki Keiser, bir noktada volatilitenin zenginlik getirdiğini düşünüyor.

Apple ve Amazon Karşılaştırması

Bitcoin’i Apple ve Amazon hisseleriyle karşılaştıran ilk isim Keiser değil. Deneyimli CNBC sunucusu Joe Kernen da geçmişte yaptığı açıklamalarda Bitcoin ve Amazon’u karşılaştırmıştı. Bununla birlikte kripto paraların küllerinden doğabileceğini açıklamak için pek çok ismin Apple’dan yararlandığına da daha önceki zamanlarda şahit olduk.

Ayrıca daha önce Amazon ve Netflix gibi hisse senetlerinin “yeni nesil hisseler” olarak adlandırıldığını ve Bitcoin ile zaman zaman birlikte hareket ettiklerini gördük.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.