reklamı kapat

Brezilya Rekor Kırdı

Brezilya'da 24 saatte 100.000'in üzerinde Bitcoin işlemi gerçekleşti...
11:00
17 Nisan 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Brezilya’daki kripto para borsalarında son 24 saat içinde 100.000 Bitcoin’in üstünde işlem gerçekleşti. Böylece Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi olarak görüle Brezilya bir rekor kırmış oldu… Ayrıca Brezilya’da şubat ayında ekonomik faaliyetler son dokuz ayın en düşük seviyesine düştüğü.

24 Saatte 100.000 Bitcoin

Latin Amerika’da ekonomik üstünlük konusunda Brezilya ve Arjantin arasında sürekli bir savaş vardı. Bu savaş son günlerde yeni bir boyut kazanmış gibi görünüyor. Brezilya’daki Bitcoin fiyat hareketlerini analiz eden Cointrader Monitor, Brezilya kripto para borsalarında 10 Nisan 2019’da toplamda 100.000 Bitcoin’in üzerinde işlem yapıldığını açıkladı.

Bununla beraber 10 Nisan’da ulaşılan Brezilya Reali (BRL) cinsinden Bitcoin işlem hacmi de 2 milyar BRL’yi buldu.

Brezilya ve Kripto Para Borsaları

Düzenleyiciler ve geleneksel bankalar Brezilya’daki kripto para borsalarının düzenini bozdu. Mesela Brezilya’daki büyük bankalar bazı kripto para borsalarının hesaplarını kapattılar. Çünkü yargı kurumları finans kurumlarına, kripto para borsalarının hesaplarını istedikleri zaman sonlandırma yetkisi verdi.

Örneğin, Santander Bank, Bitcoin Max borsasının hesaplarını keyfi olarak kapattığını açıkladı. Ayrıca mahkeme sürecinin ardından da borsanın hesaplarının yeniden açılma talebi reddedildi. Ancak şubat ayında bir yargıç, Santander Bank’ın bu kararı önceden yazılı olarak bildirdiğini kanıtlayamadığı gerekçesiyle bu kararı tersine çevirdi.

Yaşanan olumsuz durumların üzerine Nisan 2018’de Brezilya’daki en büyük kripto para borsaları bir araya gelerek kripto para birliği oluşturmak için anlaştıklarını açıkladı.

Brezilya Ekonomisi

Kripto para piyasasının gelişmesinin engellenmesi yönündeki bu kadar adıma rağmen Brezilya ekonomik olarak farklı yönde bir tepki veriyor.

Reuters’ın haberine göre, Brezilya’daki ekonomik faaliyetler Şubat 2019’da son dokuz ayın en düşük seviyesini gördü. Haberde, Brezilya Merkez Bankası’nın gayrisafi yurtiçi hasıla temel göstergesi kabul edilen IBC-IR ekonomik endeksine göre, şubat ayıdaki faaliyetlerin ocak ayına göre %0,73 düştüğü belirtildi. Bu da daha önce yaşanan düşüş oranı %0,37’den daha düşük bir oran olarak kayıtlara geçti.

Brezilya ekonomisindeki bu durumla beraber kripto para alanında yaşanan rekor seviyenin birbirlerini takip etmesi uzmanların dikkatini çekti. Uzmanlara göre Brezilya halkı, ekonominin kötüleştiğini fark ederek Bitcoin’e yönelmiş olabilir.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.