X

Boynuz Kulağı Geçti: ETH Ağında Neler Oluyor?

Ethereum ağında farklı gelişmeler yaşanıyor ve bu durum kripto para piyasasının olgunlaştığını bir kanıtı olabilir.
09:29
14 Temmuz 2020

Kripto para ekosisteminde merkezsiz finans (DeFi) adeta kendine özel bir aslan yarattı ve bu alanda yaşanan artışlar her ne kadar Ethereum (ETH) fiyatını etkilemese de DeFi token’ları muhteşem bir yıl geçiriyor.

Ethereum Ağı ve ETH

The Defiant’tan Camila Russo’nun Etherscan’dan derlediği ve paylaştığı verilere göre, Ethereum üzerinde çalışan tüm ERC20 token’larının toplam piyasa değeri 33 milyar doları aştı. Bu rakamın önemli olmasının sebebi ise Ethereum ağının kendi token’ı olan ETH’nin piyasa değerinin yaklaşık olarak 27 milyar dolar olması. Yani Etheruem ağındaki ERC-20 token’larının toplam piyasa değeri yerel token ETH’un piyasa değerini geride bırakmış oldu.

Bu verilere bakıldığı zaman Ethereum ağının sürdürülmesini sağlayan token’ın değerinin, ETH etrafında şekillenen token’ların değerinden düşük olması ve bu piyasa değerinin içinde CryptoKitties gibi ERC721 standardını kullanan token’ların olmaması da ilginç olan farklı bir nokta olarak karşımıza çıkıyor.

Bunların yanında Ethereum üzerinde çalışan tüm uygulamalardan en değerli olanları şu anda merkezi olmayan finansla ilgili olanlar. DeFi tokenleri şu anda Bitcoin‘den veya piyasadaki diğer herhangi bir kripto para biriminden çok daha hızlı büyüyor. Şu anda yatırımcıların en çok ilgisini çeken DeFi varlıklarının, borsa token’ları ve yüksek riskli dapp’ler olduğu anlaşılıyor.

Blockchain ve Kripto

Aslında bakış açısına bağlı olarak bu durum piyasanın olgunlaştığını bir işareti olarak değerlendirilebilir. Örneğin Ethereum, üzerine çeşitli uygulamaların inşa edildiği, merkezi olmayan, küresel bir süper bilgisayar olarak değerini kanıtlayabilir.

Başka bir deyişle, Ethereum‘un bir teknoloji olarak değeri büyük olasılıkla ETH’nin piyasa değeri ile ölçülemez. Ne de olsa ETH, gelişmeye devam eden karmaşık bir ekosistemin sadece bir parçası. Dolayısıyla bir bütün olarak Ethereum ağının büyüyor olması, piyasa açısından olumlu bir gelişme sayılabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar